Montážní pravidla pro sprchy bez sprchové vaničky

19.12.2019

To vše kvůli několika výhodám, z nichž je nejdůležitější záruka prostoru a světla. Výjimkou není ani koupelna, ve které je často instalována sprcha bez sprchové vaničky.

Jak víte, všechno má své výhody a nevýhody, dokonce i sprchy bez sprchové vaničky. Konečný efekt uspokojí každého, dokonce i zastánce tradičních řešení. Pojďme zjistit, jakým problémům je třeba věnovat pozornost během montáži sprchového koutu, aby celý proces proběhl rychle a efektivně!

1. Připravte si správný a realizovatelný plán

Tento typ sprchy není vhodný do každé koupelny. Instalace sprchového koutu bez sprchové vaničky by se měla plánovat již během výstavby. Jestliže stavíte vlastní dům, postarejte se o hrubý strop tak, aby se vše vešlo do místnosti. V případě, že provádíte renovaci domu nebo bytu, zajistěte, aby podlaha byla vhodně profilovaná. To bude vyžadovat přesazování již existujících dlaždic a případně i podkladů pod nimi.

2. Vyberte si místo a nejlepší řešení přímo pro vás

Sprchy bez sprchové vaničky fungují skvěle v malých koupelnách, kde je vzácný každý ušetřený milimetr. Díky tomuto řešení jste schopni efektivně zvládnout jakýkoli úhel takového interiéru. V tomto případě sprchový kout není omezen vaničkou, můžete si tedy vybrat jakýkoli tvar, který vám nejvíce vyhovuje – obdélník, čtverec nebo dokonce i trojúhelník. Kout je navíc obklopený jen skelnými panely. Bude téměř neviditelný, díky čemuž se koupelna opticky zvětší.

Instalace sprchového koutu bez sprchové vaničky může být provedena v již existujícím výklenku, ale můžete i vybudovat stěnu oddělující kabinu od zbytku koupelny. V tomto případě je však třeba poznamenat, že je nutné upevnění, mít správnou velikost výklenku a dostatek světla.

3. Přizpůsobte si dvířka do sprchy

sprchove vanicky

Jde-li o sprchové dveře, existují čtyři varianty. Můžete si vybrat klasické dveře s otevíráním buď v jednom, nebo dvojitém směru anebo posouvací dveře. V poslední době se od dveří ustupuje a volí se varianta známá jako walk-in sprchový kout. V tomto případě je sprcha bez sprchové vaničky oddělena od koupelny jen s jednou skleněnou deskou a je její nedílnou součástí. Toto řešení je mimořádně efektivní a je také velmi užitečné. Obzvláště pro děti a osoby se zdravotním postižením používající koupelnu.

4. Použijte vhodný drenážní systém

Jedním z nejdůležitějších problémů při instalaci sprchového koutu bez sprchové vaničky je vhodný drenážní systém. Zde zohledněte stavební možnosti koupelny, velikost sprchy a samozřejmě i vizuální efekty. V současné době jsou nejpopulárnější lineární a bodové odtoky.

  • Bodový odtok:
    Skládá ze dvou prvků, a to sifonu, který namontujete do podlahy, a roštu. Ten umísíte na úroveň podlahy. Tento typ odtoku se obvykle nachází ve středu sprchového koutu, takže byste měli plánovat dvouprocentní pokles podlahy na každé straně odtoku. Jestliže váš sprchový kout bude zabírat větší část plochy, doporučujeme si vybral dva tyto odtoky.
  • Lineární odtok:
    Charakteristický je větším prostorem na příjem vody. Obvykle se montuje na stěnu nebo na okraj kabiny. I v tomto případě byste měli použít vhodný sklon směrem k odtoku, ačkoli stačí jen na jedné straně. Lineární odtok se skládá ze sprchového kanálu zabudovaného do podlahy a roštu na úrovni dlaždic.

5. Izolace vlhkosti

sprchove kouty

Účelem používání izolace je chránit koupelnu před vlhkostí pod dlažbou a chránit další patro před záplavami. V tomto případě je vhodné použít klasickou těsnicí vrstvu nebo fólii vyrobenou ze syntetických pryskyřic.

6. Při položení dlaždic nezapomeňte na 2 % pokles

Poslední pravidlo zaručí úspěch celého procesu. Při výběru a pokládce dlaždic je nezbytné udržet 2 % pokles. K dosažení tohoto cíle si vyberte menší dlaždice, které mají více možností v případě pokrytí podlahy. Při dodržení každého z výše uvedených zásad nebude instalace sprchového koutu bez sprchové vaničky takovým strašákem a vynikající efekt nepotěší pouze členy domácnosti, ale i hosty.

 

 

 

 

Zpět