Plot na hranici pozemku - co je potřeba vědět?

30.06.2025

Stavba plotu je důležitým prvkem zástavby pozemku a to jak z estetické, tak praktické stránky. Dobře navržený a postavený plot nejen chrání soukromí majitele, ale také zvyšuje estetiku pozemku a hodnotu nemovitosti. Než se však pustíme do stavby, stojí za to pochopit, jaké předpisy platí a jaké záležitosti je třeba vzít v úvahu, zvláště pokud máme zájem postavit plot na hranici pozemku – zde může mít hodně co říci náš soused.

Plot na hranici pozemku - co je potřeba vědět?


V tomto článku:

1. Plot mezi sousedy na hranici pozemku - co na to říká stavební a místní zákon?

2. Dobré sousedské vztahy a plot na hranici pozemku - je nutný souhlas souseda?

3. Stavba plotu na hranici pozemku - jaké materiály na stavbu plotu vybrat a samotný vzhled plotu?

4. Oplocení pozemku - kdo se stará o plot na hranici pozemku? Montáž plotu na hranici pozemků a údržba plotu



Plot mezi sousedy na hranici pozemku - co na to říká stavební a místní zákon?

Prvním krokem při plánování stavby plotu a brány je poznání platných právních předpisů. V Česku pro stavbu plotu bylo do roku 2017 nutné vyřídit územní souhlas, ovšem od roku 2018 podle novel zákona už pro stavbu plotu nepotřebujeme žádné stavební povolení, ohlášení stavebnímu úřadu, ani územní souhlas, tedy v případě, že stavba splňuje určená kritéria.

Stavba oplocení bez povolení – kdy není třeba žádat o souhlas ani ohlásit stavbu plotu? Výška plotu a technický stav plotu

Plot do výšky 2,2 metrů nevyžaduje ohlášení ani stavební uřad, pokud se nenachází v blízkosti silnic, železnic nebo řek, kde mohou platit další předpisy. Pokud má být plot vyšší, je nutné záměr jeho výstavby oznámit okresnímu úřadu nebo magistrátu. Nenahlášení takové investice může mít za následek nutnost demolice nebo udělení pokuty.

Pro výstavbu plotů je důležitá novela stavebního zákona z roku 2018, která zjednodušila stavební podmínky pro tzv. drobné stavby, včetně plotů. Pokud má být plot vysoký přes 2,2 m, v takovém případě je nutné stavbu ohlásit na stavebním úřadě získat územní souhlas. Popis musí obsahovat údaje o typu plotu, jak byl plot postaven a datum zahájení prací. Územní souhlas musí být vydán do 30 dnů ode dne jeho oznámení.

Místní předpisy mohou upravovat i estetické otázky, jako je typ materiálů, ze kterých lze plot postavit, nebo jeho výška ve vztahu k sousedním pozemkům. Před zahájením stavby se vyplatí poradit se s místním úřadem, abyste předešli problémům.

Plot mezi sousedy na hranici pozemku - co na to říká stavební a místní zákon?

Dobré sousedské vztahy a plot na hranici pozemku - je nutný souhlas souseda?

Další důležitou otázkou je souhlas souseda. Pokud oplocení splňuje podmínky, při kterých není potřeba stavbu ohlašovat, je stavba plotu možná bez souhlasu souseda. V opačném případě , obzvlášť pokud bude mít výšku nad 2 metry, je písemný souhlas souseda potřeba, jako součást územního řízení.Souhlas je nejlépe sepsat formou smlouvy s uvedením druhu plotu, jeho parametrů a rozdělení nákladů na stavbu plotu na hranici a následnou údržbu plotu. Za zvážení stojí i spolufinancování stavby plotu se sousedem, což je v případě společné hranice běžná praxe. To může nejen snížit náklady, ale také snížit riziko konfliktů. Sjednané náklady zahrňme do sousedské smlouvy.

Oplocení bez souhlasu souseda - kdy je možné postavit plot kolem pozemku tímto způsobem?

Pokud se plot nachází celý na našem pozemku a neporušuje stavební povolení, soused nemá důvod vznášet námitky. Umístění plotu na hranici vlastního pozemku je tedy řešením, pokud chcete vystavit plot, ale soused s vaším návrhem nesouhlasí.

Plot na hranici vlastního pozemku - jakou vzdálenost od hranice pozemku zvolit? Bezpečná vzdálenost plotu od hranice a minimální vzdálenost plotu od hranice pozemku

Minimální vzdálenost plotu od hranice pozemku není stavebním zákonem stanovena, plot by však neměl nikterak vyčnívat za hranici a jeho prvky (např. otevírací plotové branky) by neměly bránit pohybu po sousedních plochách. Budeme tak mít jistotu, že plot je plně v našem vlastnictví.

Stavba plotu na hranici pozemku se může ukázat jako velmi problematická, pokud sousedé nebudou souhlasit, proto je lepší více investovat a postavit plot na hranici vlastního pozemku.

Dobré sousedské vztahy a plot na hranici pozemku - je nutný souhlas souseda?

Stavba plotu na hranici pozemku - jaké materiály na stavbu plotu vybrat a samotný vzhled plotu?

Jakmile jsou právní záležitosti vyřešeny, je čas vybrat ty správné materiály pro stavbu plotu. Tato volba by měla být diktována jak funkčními, tak estetickými hledisky. Plot by měl být odolný vůči povětrnostním vlivům a esteticky zapadat do okolí.

Mezi oblíbené plotové materiály patří:

1. Dřevo – je estetické a snadno se přizpůsobuje různým stylům, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Kromě dřevěných plotů jsou oblíbené také ploty z WPC kompozitního materiálu.

2. Kov kovové ploty, jako jsou kovové panely nebo kovová plotová pole, jsou trvanlivé a odolné, ale mohou být dražší a náročnější na instalaci.

3. Beton – velmi odolný a pevný materiál, ale jeho estetika nemusí vyhovovat každému. Často se používá ve formě opěrných zdí.

4. Plast – stále oblíbenější díky své odolnosti a nenáročnosti na údržbu, i když plastové ploty mohou být méně estetické a neekologické.

Stavba plotu na hranici pozemku - jaké materiály na stavbu plotu vybrat a samotný vzhled plotu?

Oplocení pozemku - kdo se stará o plot na hranici pozemku? Montáž plotu na hranici pozemků a údržba plotu

Stavba plotu může způsobit různé problémy. Jednou z nich je otázka zachování estetiky a technického stavu. I to nejodolnější panelové oplocení nebo kovový plot se může časem poškodit a ztratit svou estetiku. Pravidelná údržba je proto klíčová. O ploty umístěné na hranici pozemku se starají oba sousedé a o plot na vlastním pozemku se staráme jen my.

Zpět