Podlahové panely na zeď- efektivní a módní osvěžení interiéru

22.12.2020

 

Ačkoli název jasně naznačuje jejich účel, plovoucí podlaha je také ideální na zdech. Jedná se o řešení, které se těší rostoucí oblibě, zejména u lidí, kteří hledají originální nápady pro dokončení nebo osvěžení svého bytu nebo domu. Stále častěji na stěnách kancelářských místností najdeme panely a podlahové desky, které dodávají útulnost a trochu méně formální charakter.

Levné podlahy - Baumax

Co byste měli vědět o podlahových panelech na zeď?

 

Nápad pokládat podlahové panely na zeď vznikl v architektonických studiích, která hledala způsoby, jak nabídnout klientům nejen esteticky originální, ale zároveň i praktická řešení. Tento koncept oslovil především milovníky přírody – umožňuje jim obklopit se přírodními materiály nebo jejich kvalitními imitacemi, které spojují vzhled s dlouhou životností a funkčností.

Laminátové i vinylové panely splňují tyto požadavky na výbornou – ať už je použijete na podlahu, nebo na stěnu. Zatímco montáž na podlahu bývá jednoduchá a řídí se přiloženým návodem, instalace na zeď vyžaduje trochu více znalostí a správný postup, aby výsledek byl nejen krásný, ale i stabilní.

Podlahové panely na stěně nejsou jen stylovou záležitostí – přinášejí také praktické výhody. Zvyšují tepelnou a zvukovou izolaci, jsou snadno udržovatelné, chrání stěny před poškozením a navíc opticky mění proporce místnosti podle směru uložení. Není divu, že si toto řešení získává stále větší oblibu. Níže si můžete přečíst o výhodách, nevýhodách, inspiracích i tipech, na co si dát při montáži pozor.

 

Objevte výhody obložení stěn laminátovými podlahami

 

Zajímá vás, jestli se podlahové panely hodí na stěnu? Rozhodně ano! Toto originální, a přitom univerzální řešení snadno sladíte s jakýmkoli stylem – od tradičního po moderní.

Laminátové i LVT panely umožňují vytvořit vzhled dřevěných prken. Podle zvoleného materiálu a provedení dodáte interiéru útulný, jemný nebo výrazný charakter. Vyberete si z nepřeberného množství tvarů, barev a struktur, které věrně napodobují dřevo. Do skandinávského stylu skvěle zapadnou světlé panely v šedé nebo bílé, do rustikálních prostor zase tmavé s výraznou kresbou dřeva, které připomenou atmosféru horské chaty. Pokud milujete vintage, vsaďte na patinované panely – v obývacím pokoji vyniknou. A v moderních interiérech skvěle zafungují panely s 3D efektem nebo módními barvami a texturami.

Podlahové panely na zdi přirozeně doplní podlahu a pomohou opticky oddělit například jídelní a odpočinkovou zónu v otevřeném obývacím pokoji. Čím dál častěji se objevují i v ložnicích, kancelářích, předsíních nebo kuchyních – zde ale použijte voděodolné vinylové panely LVT. Tímto způsobem vytvoříte útulný a osobitý interiér bez ohledu na styl.

Pomocí panelů navíc snadno upravíte proporce místnosti. Chcete „zvýšit“ nízký strop? Namontujte panely svisle. Potřebujete zeď opticky rozšířit? Instalujte je vodorovně. Nejlepšího efektu dosáhnete, když panely na stěně sladíte s těmi na podlaze – interiér tak působí harmonicky, což je klíčové zejména v menších bytech.

Vinylové panely navíc vynikají dlouhou životností a odolností vůči poškození i oděru. Na rozdíl od obkladů jsou levnější, snadno se montují a skvěle tepelně izolují. Skvěle poslouží i jako čelo postele – zejména ve čalouněné verzi.

Levné podlahy - Baumax

Nevýhody podlahových panelů na zeď

 

Pokud se rozhodneme pokládat laminátové panely na zeď, musíme vzít v úvahu jejich nízkou odolnost proti změnám vlhkosti a teploty. Dobrou alternativou pro kuchyň vystavené častému kontaktu s vodou jsou vinylové panely, které jsou voděodolné, takže je lze použít i v koupelně. Podlahové panely na zdi mají také špatnou zvukovou izolaci, což znamená, že k tlumení hluku zpoza zdi můžete potřebovat dodatečně speciální izolaci. Nejdůležitější je však správný způsob instalace podlahových panelů, který - v závislosti na nosnosti a typu povrchu zdi - může být velmi jednoduchý nebo způsobit značné potíže.

 

Způsob montáže podlahových panelů na zeď

 

Plánujete instalovat laminátovou podlahu na zeď, ale nevíte, jak na to? Nejjednodušší je koupit hotové moduly, které jsou již namontovány na OSB deskách a dokončeny na podlaze. Pak si můžete být jisti, že jejich instalace bude rychlá a můžete ji provést bez pomocí odborníka. Než se však rozhodnete pro tuto možnost, ujistěte se, že vybraná zeď takové zatížení unese a způsob instalace modulů bude dostatečně odolný, aby nepředstavoval pro členy domácnosti nebezpečí.

Připevněte desku OSB ke zdi a přilepte na ni podlahové panely. Umístěte latě kolmo ke směru panelů a ponechte mezi nimi mezery přibližně 50 cm. Spojte panely systémem pero–drážka a začněte je montovat na zeď asi 1,5 cm od jejího okraje. Použijte počáteční a jednostranné úchytky a montážní lepidlo s vysokou přilnavostí, které odpovídá zvolenému materiálu. Po instalaci panelů je ošetřete lakem na podlahy, případně je natřete olejovým voskem pro matný, hedvábný efekt.

 Nejpraktičtější a nejjednodušší k montáži jsou vinylové panely, mnohem tenčí a lehčí než laminátové panely. Lze je připevnit přímo na zeď a zajistit tak, aby byl povrch čistý, suchý a relativně hladký. Při montáži panelů na zeď nezapomeňte na prvky, jako jsou lišty a dokončovací prvky, které dotvoří celé uspořádání


 

Zpět