Pokládka dlažby na balkón – tipy a inspirace
Balkón je místo vystavené větší zátěži povětrnostním podmínkám, proto by mělo být pokryto podlahou přiměřené pevnosti. Terasové dlaždice jsou pro tento účel ideální, ale musíte vědět, co si vybrat, aby vám mohly sloužit mnoho let. Měli bychom také pamatovat na to, že pokud dokončujeme nový dům, nesmíme na terase pokládat dlažbu, dokud nebude betonový potěr správně zaschlý, což znamená, že byste měli počkat až 3 měsíce od okamžiku jeho vylití. Jinak může dojít k prasknutí betonu i dlaždic.
Zajímá vás, jak pokládat dlaždice na balkón a jestli můžete instalaci provést sami? Samozřejmě, ale krok za krokem, a nejlépe s vědomím, že pokládání dlaždic na balkón nebo terasu může být při prvním pokusu trochu výzvou. Pokud však máme dostatek času a trpělivosti, po důkladném seznámení se s tématem můžeme začít pracovat.
Výběr vhodných dlaždic
Dlaždice na terasu musí mít vlastnosti, které jim umožní vyrovnat se s extrémními teplotami a jejich výkyvy, stejně jako s účinky deště, sněhu a větru. Dlaždice, které vybereme, musí být mrazuvzdorné a vodotěsné. Jejich absorpce vody by neměla přesáhnout 3% - pokud je vyšší, neměli bychom raději počítat s jejich dlouhou životností. Další důležitou vlastností dlažby vhodné na balkón je její odolnost proti oděru, nárazům a poškrábání. Závisí to na stupni jejich tvrdosti, proto do exteriéru se nejčastěji doporučuje gres jako externě odolný materiál.
Vytváříme sklon a dilatační spáru
Než začnete obkládat na balkóně nebo terasu, ujistěte se, že je jeho povrch rovný (bez ztrát a prasklin). Zkontrolujte také, zda je mimo budovu správný sklon - rozdíl v úrovni terénu by neměl být menší než 1,5 %. Díky tomu může voda volně odtěkat z terasy aby nezpůsobila škody. Stejně důležité je udržovat okrajovou dilatační spáru, která odděluje konstrukční desku balkónu od stěny domu, což brání v jeho usazení. Při pokládce dlaždic nezapomeňte, že v případě dlouhého balkónu nebo terasy s velkou plochou je nutné vytvořit další dilatační spáry.
Důležitá hydroizolace
Pokládka dlaždic na terasu vyžaduje vhodnou hydroizolaci. Dlažba bez hydroizolace a nepřetržitý kontakt podlahy s vodou a vlhkostí nejen poškodí dlaždice, ale také celou konstrukci balkónové desky. Pokud tedy přemýšlíte, jak obkládat balkón, zjistěte zaprvé co jeho hydroizolace. Pro její realizaci by měl být použit speciální těsnící základ, umístěný přímo na betonový potěr. Hydroizolace by měla pokrývat nejen celý podklad, ale také stěny přiléhající k balkónu, a to do minimální výšky 15 centimetrů. Místa ohybu musí být dodatečně zajištěné páskou stejně jako dilatační spáry. Na těchto místech na terase, pro jistotu, stojí za to nanést na těsnicí pásku vrstvu tekuté fólie ve dvou vrstvách.
Vybíráme lepidlo na dlažbu
Než položíte lepidlo a začneme pokládat dlaždice na terasu, opatrně očistíme podklad. K tomuto účelu můžeme použít vysavač. Ujistěte se, že na povrchu nejsou žádné zbytky barvy, a že v mezerách nejsou žádné nečistoty nebo zlomky. Poté nanášíme penetraci a přikrýváme již zmíněnou hydroizolací, aby dlažba nepraskala nebo nespadla. Teprve nyní je čas na lepení. Lepidlo pro pokládání dlaždic na terase, stejně jako samotné dlaždice a spáry, by mělo mít odpovídající vlastnosti, tzn. odolnost vůči mrazu a vodě a také pružnost. Nezapomeňte věnovat pozornost třídě adheze lepidla (ne nižší než C2) a shodě s normou PN-EN 12004.
Aplikace lepidla
Připravte lepidlo podle doporučení výrobce a poté pomocí zubové stěrky naneste vrstvu ne silnější než 5 mm, která pokrývá maximálně 5 dlaždic současně. Je jen na vás, zda nanesete lepidlo na samotný podklad, nebo zvolíte o něco lepší kombinovanou metodu dvojitého nanášení - nanášení lepidla jak na podklad, tak na dlaždice. Dlaždice vždy uspořádejte od balustrády ke zdi budovy, dlaždice přitlačte gumovým kladivem a zároveň s nimi jemně pohněte, aby lépe přilnuly. Před ztvrdnutím lepidla můžete provést opravy a odstranit přebytečné lepidlo očištěním spár vlhkou houbou. Nezapomeňte mezi dlaždice umístit distanční křížky. Čím větší dlaždice na terasu použijeme, tím větší má být vzdálenost mezi nimi.
Nakonec spárovací hmota
Spárovací hmota pro terasovou dlažbu se výrazně liší od spárovací hmoty pro pokládku interiérových dlaždic. Je nezbytné, aby měl nízkou absorpci vody, odolnost proti plísním a změně barvy. Musí také být vhodná pro daný typ obkladů (gres, porcelánové kameniny, kamenina), podkladu a šířce spáry. V tomto ohledu doporučujeme vyhledat radu od odborníka nebo se seznámit s parametry obsaženými v obchodních informacích. Výrobky dostupné na trhu překvapují svou rozmanitostí, takže stojí za to prozkoumat nabídku s výběrem spárovací hmoty, která nám zajistí estetický vzhled balkónu co nejdéle. Spárovací hmotu pokládáme tak, aby dosáhla výšky dlaždic, aby se ve spárech nehromadila špína ani voda. Po dokončení práce podlahu pečlivě očistěte. Voilà, dlaždice na terase jsou připraveny!