Pokládka dlažby v imitaci dřeva – jak na to?
Dlažba imitace dřeva se v poslední době stala jedním z nejmódnějších prvků pro uspořádání interiéru. Pokládání tohoto typu dlaždic je doprovázeno myšlenkou oteplit interiér a dát mu jedinečný charakter. Zároveň dlaždice imitace dřeva na podlaze i stěnách se ukazují jako velmi funkční řešení. Tento gres je vhodný pro pokládku do obývacích pokojů, kuchyní, ložnic, na terasy, a dokonce i do koupelen. Jak uspořádat dlažbu imitace dřeva, tak aby podlaha byla téměř nerozeznatelná od podlahy vyrobené z přírodního materiálu?
Mezi ostatními gresovými dlaždicemi vyniká tato dlažba svým charakteristickým vzhledem napodobujícím dřevěné podlahy. Hlavní výhodou tohoto typu dlažby je téměř dokonalá imitace dřeva při zachování všech vlastností, které mají dlaždice – lze ji úspěšně použít v místnostech, jako jsou: kuchyň nebo koupelna. Jedná se o interiéry, kde je nevhodné použít panely a desky, stejně jako dřevěné desky kvůli vysoké vlhkosti v těchto místnostech nebo možnému zaplavení dřevěné podlahy.
V tomto članku:
1. Vlastnosti dlaždic imitace dřeva
2. Druhy dlaždic imitace dřeva
3. Jaký rozměr dlaždic imitace dřeva bude pro nás vhodný?
4. Pokládání dlaždic imitace dřeva
Vlastnosti dlaždic v imitaci dřeva
Když vybíráte podlahové dlaždice kromě vzhledu věnujte pozornost jejich parametrům. Venku použijte gresové dlaždice imitace dřeva. Jsou mrazuvzdorné a nepoškodí se vlivem povětrnostních podmínek.
Mezi dlaždicemi v imitaci dřeva najdete rovněž takové, které mají neklouzavý povrch. Díky tomu se zvýší bezpečnost používání. Podlaha, na kterou byla položena dlažba imitace dřeva, se také snadno čistí, zejména v místnostech, kde jsou možné časté a intenzivnější znečištění, například v kuchyni. Stojí za zmínku fakt, že keramické dlaždice v imitaci dřeva jsou v mnoha případech snadnější k údržbě než přírodní dřevo, a zároveň jsou mnohem odolnější.
Velmi oblíbená je gresová dlažba imitace dřeva. Je mrazuvzdorná, tvrdá a snadno se udržuji v čistotě. Díky svým parametrům ji lze použít nejen v interiéru, ale také na terase. Můžeme si vybrat mezi glazovaným gresem, pokrytým ochrannou vrstvou glazury, a leštěným gresem, který vypadá velmi atraktivně, ale snadno se obarví a poškrábe.
Nástěnné obklady jsou také k dispozici ve vzoru imitace dřeva tzn. glazura a terakota. Tenká a náchylnější na rozbití se používá především v kuchyních a koupelnách. Glazovaný povrch dlaždic je snadný k údržbě, díky čemuž z nich bez problému odstraníte veškeré nečistoty. Terakota, i když se nevyrovná gresu, pokud jde o odolnost, je stále velmi populární – snadno se udržuje v čistotě a je odolná vůči chemikáliím
Jaký rozměr dlaždic imitace dřeva bude pro nás vhodný?
Dlaždice, které vypadají jako dřevo nebo dřevěné podlahy, jsou nejčastěji podlouhlé a mají tvar přírodních podlahových desek nebo panelů. Jsou také k dispozici v různých velikostech. Výběr konkrétní velikosti ovlivňuje výsledný vizuální efekt, ale také rychlost pokládky. Pokládání větších dlaždic je mnohem rychlejší, ale obtížnější. Při výběru dlažby věnujte pozornost také jejímu tvaru. Dokončení interiéru podlouhlými typy dlažby opticky zvětší koupelnu, kuchyň nebo jinou místnost. Navíc při pokládání větších dlaždic snížíme viditelnost spár, díky čemuž celek vytvoří jednotný povrch.
Pokládka dlažby imitace dřeva – krok za krokem
Před pokládkou dřevěných dlaždic imitace dřeva stojí za to je na sucho vyzkoušet, aby zkontrolovat a případně opravit výsledný vzhled podlahy nebo stěny. Nic nebrání v testování kombinací dlaždic z jednoho balení a efektu, který získáte smícháním několika balení dohromady. Při pokládání tónovacích dlaždic je nejlepší smíchat dlaždice z několika balíků. To vám umožní zdůraznit jejich přirozený vzhled.
- Krok první – příprava podkladu
Před zahajením pokládky dlaždic, zejména pokud jsme se rozhodli použít podlahové topení, je prvním krokem přesné posouzení podkladu (možné praskliny v podlaze, kvalita topného potěru, stavební dilatační spáry). Přípravu podkladu začnete jeho důkladným čištěním. Zkontrolujete rovinu podlahy a vlhkost. Nerovnosti na podlaze, na kterou budeme pokládat dlaždice, lze odstranit samonivelační stěrkou.
Pokládku je třeba provádět při vypnutém topení. Při pokládání dlažby na podlahové topení nezapomeňte použít povrchovou dilataci oddělující nezávisle fungující topné zóny. To je důležité kvůli teplotní roztažnosti materiálů. Vzhledem k teplotním výkyvům by měla být podlaha rozdělena, pokud je to možné, každých 9–16 m2.
- Krok dva – lepení dlažby na 1/3
Po naplánování výsledného rozmístění posbírejte dlaždice, a postupně je pokládejte na rovnoměrně rozloženou lepicí maltu. Lepidlo je třeba vybrat dle doporučení výrobce. V technickém listu výrobku by mělo být uvedeno, zda je vhodný pro použití s podlahovým vytápěním. Nanesete maltu na dříve připravený podklad, lepicí vrstva by měla mít tloušťku stanovenou a doporučenou výrobcem produktu.
Pokládku začněte umístěním celých dlaždic podle plánovaného vzoru, poté ořízněte a uspořádejte chybějící fragmenty. Aby se vyloučily případné rozdíly vyplývající z procesu výroby keramiky, dlaždice imitace dřeva by se měly pokládat s posunem maximálně na 1/3 délky sousední dlaždice. Doporučuje se nepokládat tento typ dlažby do vzoru tzv. cihly, tzn. s posunem o 1/2 délky, protože přirozené křivky dlaždic zdůrazňují dlouhé prvky.
- Krok třetí – čištění a injektáž
Po vytvrzení lepící malty očistěte povrch dlažby od prachu a nečistot. K tomu můžeme použít vlhkou houbu nebo vysát spáry průmyslovým vysavačem. U dlaždic imitace dřeva se doporučuje minimální šířka spáry 2 mm. Před zahájením injektáže celého povrchu je nejlepší provést zkoušku na méně viditelném místě. Tímto způsobem posoudíte, zda zvolená spárovací hmota nezanechává žádné nečistoty, a určíte tak čas potřebný k vyschnutí spárovací malty.
Celková doba, kdy lze povrchy keramických dlaždic použít, závisí do značné míry na parametrech použitého lepidla. K počátečnímu vázání lepidla obvykle dochází po 24 hodinách.
Dřevěné podlahy | Moderní kuchyně a jídelna | Obklady do koupelny | Obývací pokoj |