Pokládka plovoucí podlahy - poradíme jak nejlépe na to
Laminátové podlahy jsou navrženy tak, aby byla jejich instalace co nejjednodušší a nevyžadovala dlouholeté zkušenosti nebo specializované vybavení. Každý, kdo si přečte pokyny a dodržuje je, zvládne instalaci bez komplikací.
V tomto článku:
1. Co je zapotřebí pro pokládku plovoucí podlahy?
4. Dokončení podlahy a její údržba
Co je zapotřebí pro pokládku plovoucí podlahy?
Tento typ podlahy není vhodný do místností s vysokou vlhkostí nebo v nevyhřívaných prostorách v zimním období. Z tohoto důvodu by se neměly instalovat v koupelnách, prádelnách nebo saunách. Jednoduše tam, kde není možné zajistit stabilní teplotu a vlhkost (16 °C–20 °C a 40 %–65 % vlhkosti). Podlaha je vhodná i v případě, že používáte podlahové vytápění.
Vyrábějí se v různých třídách oděru. Proto je zapotřebí zvolit tu, která bude vhodná pro způsob vyžívání místnosti. Čím intenzivnější je pohyb, tím vyšší by měla být třída oděru.
Před nákupem vypočítejte plochu v metrech čtverečních, kde plánujete pokládku. K tomuto výsledku přidejte 5 % jako rezervní zásoby. To určí definitivní počet potřebných panelů. Dalšími potřebnými materiály jsou: dilatační a soklové desky, parotěsná fólie a materiál na vyrovnání a zvukovou izolaci: pěna, desky XPS nebo dřevovláknitá deska „Fine Floor".
Potřebné základní nástroje:
- Pila na řezání s malými zuby
- Přímočará pilka
- Šroubováky
- Vodováhy
- Měřicí páska
- Tužka
- Nůž
- Rozpěrky
- Prvky pro upevnění lamel a soklů.
Plovoucí podlaha potřebuje aklimatizaci, proto by měly být před položením ponechány 48 hodin v místnosti, kde budou položeny. Během této doby je nevybalujte z původního obalu.
Příprava povrchu
Podložka pod plovoucí podlahu musí být rovná a suchá. Neměla by mít větší odchylku než 2 mm na 1 m. Pokud jste použili potěry, ujistěte se, že podlaha je zcela suchá. Po vyčištění povrchu kartáčem nebo vysavačem ji zarovnejte pomocí parozábrany. Nezapomeňte, že okraje fólie musí být přitisknuty ke stěnám a vyčnívat do výšky konečných lamel. Položení na podložce cca 15 cm. Okraje mohou být slepeny oboustrannou páskou. Toto usnadní vytvoření zvukové izolace.
Pokud na tento účel použijete polyuretanovou pěnu, přilepí se na pásku. Pěna se nemusí překrývat a nesmí vyčnívat nad úroveň podlahy.
Pokládka plovoucí podlahy
Základním principem je to, že se pokládá podél světelného zdroje a začíná se od rohu, který je vlevo po průchodu dveřmi do místnosti.
Způsob pokládky panelů může být odlišný: buď s posunem 1/2, nebo s posunem 1/3. Začnete vytvářet řadu z celého nebo ze zkráceného panelu na polovinu, 1/3, 2/3… a tak dále.
Poslední panel v řadě by měl být vyříznutý tak, aby strana s výřezem byla oproti stěně a zbytek vytvořil začátek následující řady. Zejména panely z tzv. v-drážky, tj. zkosené hrany písmene V, poskytují svobodu uspořádání. Můžete je položit v libovolném směru – buď kolmo, nebo např. v úhlu 45 stupňů.
Nezapomeňte vložit distanční křížky mezi panel a stěnu. Zachování expanzní mezery min. 10 mm je velmi důležité, protože panely jsou instalovány jako tzv. plovoucí podlaha, která není tuhá a není připevněna k zemi, ani ke stěnám. Proto musí mít dostatečný prostor, aby se neopíraly o stěny a aby se během používání neměnili tvar. Při řezání otvorů pro trubky by se měl udržovat dilatační spoj. Pak ho naplníte speciální pastou nebo maskovací páskou. U plochy nad 6 x 8 m jsou potřebné dilatační spáry uprostřed místnosti. Ty lze zamaskovat pomocí speciálních pruhů, které jsou barevně sladěné s podlahou.
Spojení je velmi jednoduché. Výrobci používají tzv. „uhelné" spojení, což je způsob pokládání bez lepidla, během kterého při montáži položíte nejprve celou řadu, spojíte kratší strany k sobě a další panely připevníte dlouhou stranou.
Instalace systému G5 je ještě jednodušší s různými názvy pro jednotlivé výrobce, například systém „Express Click“.
V systému G5 instalujete každou desku zvlášť. Nejprve dlouhou stranu a následně krátkou pomocí stlačení západky. I nováček dokáže tento typ dokončit rychlým tempem.
Při pokládce panelů vedle dveří použijte stejný princip jako u stěn: ořezávat okraje, které se skryjí pod maskovací páskou, a zachováte dilatační mezeru. V případě, že jsou zárubně dřevěné, můžete je lehce oříznout a zasunout panel do vytvořené mezery.
Dokončení podlahy a její údržba
Poslední fází je zakrytí dilatačních spár základními deskami a maskovacími proužky. Instalace podlahových desek závisí na typu lišty, kterou si vyberete. Jsou však vždy připevněny ke stěně a nikdy k podlaze.
Maskovací pásky jsou připevněny k zemi pomocí hmoždinek. Používají se na dilatační spáry uprostřed podlahy a u dveří. Tento proužek lze použít i u rozdílu v úrovni spojů, ale ne více než 15 mm.
Údržba podlahy vyrobené z panelů je také velmi důležitá. Jejím nepřítelem je nadměrná vlhkost. V případě rozlití jakékoli tekutiny ji okamžitě odstraňte a omyjte podlahu pomocí vyždímaného hadru nebo s přídavkem čisticích prostředků pro panely. Takovou podlahu nebudete voskovat. Panely by měly být chráněny i proti broušení – zrnka písku je mohou snadno poškrábat nebo otupit.
Plovoucí podlaha je narozdíl od podlahových desek nebo parket levnější a snadněji se pokládá, což není těžká záležitost. Stačí mít správné nástroje, trpělivost a důvěru ve své vlastní dovednosti a využít poradenství BauMaxu.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak pokládat laminátovou podlahu: podél nebo napříč?
Laminátové panely na podlahu do kuchyně – poradíme s návrhem
Podložka pod vinylové podlahy s podlahovým topením - jakou zvolit?