Praktické nápady na uspořádání malé zahrady
I když neexistuje jednotný a osvědčený návod na úspěšné zřízení zahrady, můžeme poukázat na několik faktorů, které vám pomohou vytvořit soukromou oázu klidu. Zřízení malé zahrady vyžaduje od majitelů, aby s předstihem promysleli veškeré aspekty, které souvisí s designem a dodržováním zvoleného stylu. Takový přístup způsobí, že zahrada bude dokonale sladěná s okolím a rodina bude zde ráda trávit čas.
V tomto článku:
1. Jak opticky zvětšit prostor?
2. Níže uvádíme další nápady na optické zvětšení zahrady:
4. Bujná zeleň na malé ploše? Je to možné!
5. Důsledky jsou klíčem k úspěchu
Jak opticky zvětšit prostor?
Při zařizování malé zahrady čelíte výzvě, jak se vyhnout zahlcení prostoru příliš mnoha dekoracemi nebo rostlinami. Pokud to přeženete, zahrada bude působit ještě menší, než ve skutečnosti je. Důmyslným trikem na optické zvětšení prostoru kolem domu je zvýšení okrajů kolem trávníku a osazení patrovými rostlinami. Nefandíte klasickému trávníku? Zvolte si štěrkové plochy ve světlé barvě.
Dobrým nápadem bude určitě malé zahradné jezírko, protože vodní plocha odráží sluneční paprsky, což způsobí, že zahrada bude působit větším dojmem. Majitelé malých nemovitostí mohou vsadit na klikatou pěšinku nebo rovnou cestičku pískové barvy – tato řešení vnesou do zařizovaného prostoru trochu dynamiky.
Níže uvádíme další nápady na optické zvětšení zahrady:
-
zrcadla a mřížky iluzí – fungují podobně jako vodní hladina, kterou jsme zmínili výše. Keramické dekorace uspořádejte tak, aby zvýraznily konkrétní část zahrady, na kterou chcete upoutat pozornost. Může to být dekorativní prvek, stylový květináč nebo jiný zajímavý fragment zeleně.
-
tvar trávníku – chybou v případě malých ploch je roztáhnutí trávníku od oplocení až k samému okraji domu. Je mnohem lepší ho navrhnout ve tvaru kola nebo oblouku.
-
prostor kolem domu snadno opticky zvětšíte, když vytvoříte plynulý přechod mezi interiérem a zahradou. Použijte například stejnou podlahovou krytinu, která propojí obývací pokoj s terasou a zahradou. Díky společným prvkům tyto prostory splynou a budou působit jako jeden harmonický celek.
-
prolomované stěny altánků – dokonce deštivý den můžete strávit na čerstvém vzduchu, pokud se rozhodnete pro zahradní altánek. Jeho lehkosti docílíte použitím prolamované stěny nebo osazením popínavými rostlinami. Ochranu před deštěm a sluncem v malé zahradě zajistí pergola, která současně tvoří podpěru pro osvětlovací prvky nebo pnoucí květiny.
-
nápadité oplocení – strohé vymezení hranic zahrady není pro malou zahradu dobrým řešením. Monumentální živý plot může výrazně zmenšit její prostor, proto se v této roli lépe osvědčí rostliny. Pro živý plot se s oblibou používají tuje. Stromky by měly mít kuželovitý nebo sloupcový tvar, protože nedosahují velkých rozměrů. Dalším nápadem je sázka na pnoucí rostliny (například břečťan, psí víno nebo plamének) a umožnit jim obklopení panelového oplocení. Snadno použitelné jsou také proutěné nebo třtinové rohože, které rovněž vytvoří komorní místo k odpočinku.
Oddělte zóny
Na malé ploše snadno vytvoříte různé zóny. Nepřesvědčil vás tenhle nápad? Představte si grilování s přáteli – nebude příjemnější, když si každý najde své místo? Dětský koutek oddělte od prostoru pro dospělé, aby se všichni hosté cítili pohodlně. Nezapomeňte, že v malé zahradě rozhodují detaily. Stačí umístit na viditelné místo okouzlující jezírko, houpačku ve stínu bujného stromu nebo stylové závěsné křeslo a hned dodáte prostoru jedinečný charakter.
Rozdělení můžete docílit pomocí:
-
skupiny rostlin,
-
živého plotu,
-
snížení terénu,
-
dělící stěny.
Rozdělení na zóny učiní zahradu nejen atraktivnější, ale bude vypadat působivěji.
Bujná zeleň na malé ploše? Je to možné!
Pokud vyberete rostliny moudře, tak dokonce na malém pozemku můžete vytvořit vysněnou zahradu plnou zeleně. Musíte mít především na mysli jejich výšku a komptatibilitu s jinými druhy. Stejně jako při zařizování interieru, tak i v případě navrhování zahrady se vyplatí vsadit na světlé barvy, které se lépe prezentují na malém prostoru. Proto raději vybírejte bílé květiny, např. kaliny, jasmín nebo hortenzie.
Na malé zahradě je nepořádek nepřípustný, proto je třeba pamatovat na dokonalou kompozici po celý rok. Lepší budou stálezelené a dlouho kvetoucí podzimní druhy. Než stromy a keře zakoupíte, zjistěte, jaké dosáhnou výšky po několika letech – příliš vysoké zatemňují zahradu a zaberou hodně místa. Podle velikosti pozemku se mohou osvědčit např.:
-
buk obecný 'Black Swan',
-
višeň 'Kiku-shidare-zakura',
-
korejská jedle,
-
tatarský javor.
Důsledky jsou klíčem k úspěchu
Malé zahrady před zahájením prací potřebují solidní naplánování. Na malém prostoru není složité navodit pocit chaosu, proto pokud si zvolíte konkrétní designový směr, držte se ho a nepodlehněte dočasným módním trendům. Tento princip platí pro všechny aspekty výzdoby prostoru kolem domu. Jakmile si zvolíte styl, který vám vyhovuje, promítněte ho do zahradního nábytku, výběru rostlin i architektonických prvků, jako jsou altány nebo místa pro uložení nářadí a zahradní techniky. Drobné předměty prakticky uschovejte do úložných boxů, aby prostor působil uspořádaně a jednotně. Dokonce pokud nemáte dost místa na všechny populární prvky zahradní dekorace, dodržujte střídmost, abyste dosáhli pocitu harmonie.
A na konec důležitá poznámka: než začnete realizovat své plány na vytvoření rajského zákoutí, vezměte v úvahu nutnost zavedení elektrické instalace a zavlažovacího systému, protože z nich je třeba začít zahradní projekt.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak zařídit předzahrádku před vstupem do domu
Zahrada v italském stylu - ideální místo k odpočinku na čerstvém vzduchu