Praní polštářů
Víte, jak správně pečovat o peřové polštáře, aby si po dlouhou dobu zachovaly své vlastnosti? Praní peřin a polštářů výrazně prodlužuje jejich životnost. Peří a prachové peří, kterým jsou plněny polštáře a přikrývky se může uvnitř hromadit a na některých místech tvořit dutiny. Výsledkem toho bude, že se přikrývky a polštáře ztenčí. Při péči a čištění peřového ložního prádla často děláme chyby, kterým se lze snadno vyhnout, pokud máte základní znalosti o praní a sušení péřových polštářů.
Zahradní polštáře se nejčastěji čistí po zimní sezóně, kdy dáváme ven zahradní nábytek. Zahradní polštáře se obvykle používají pro tento nábytek: zahradní židle, zahradní křesla, zahradní lehátka a zahradní lavičky.
Níže jsme shromáždili tipy na praní, sušení, a také informací jak často je třeba polštáře měnit za nové. Pokud chcete poznat tajemství praní a péčí o lůžkoviny, doporučujeme vám přečíst si náš článek.
Praní péřových a syntetických polštářů
Praní syntetických polštářů se zpravidla neliší od praní přírodních polštářů. Správná údržba spočívá v nastavení pracího programu dle návodu na štítku polštáře a vložení polštářů do bubnu pračky. Nejdůležitější je to, co výrobce uvádí na štítku. Existují však výjimky, například latexové polštáře, kterým by praní v pračce způsobilo více škody než užitku. Polštář by se mohl poškodit a jak on tak povlak na polštář by byl na vyhození. V takovém případě použijte metodu suchého praní nebo mechanicky otřete polštář vlhkým hadříkem.
Chcete-li správně prát polštáře v pračce, nastavte teplotu maximálně na 40 stupňů, protože to nejčastěji doporučuje výrobce. Vyvarujte se odstřeďování - polštáře budou déle schnout, ale budete si jisti, že se v pračce nepoškodí. Pokud se chystáte polštář prát ručně, napusťte si do vany horkou vodu a přidejte do ní trochu pracího prášku. Volitelně můžete použít i bělidlo na prádlo. Ponořte péřové polštáře na hodinu do vody, dokud úplně nenasáknou vodou s pracím práškem. Po uplynutí jedné hodiny vypusťte vodu z vany, opláchněte polštáře sprchou, dokud se prášek z nich úplně nevypláchne. Polštář bude nejlepší několikrát opláchnout, střídavě s mačkáním. Opraný polštář nechte uschnout.
Praní dekorativních polštářů
Zahradní polštáře a domácí s výšivkou nebo s ozdobnými korálky by měly být ošetřovány jemnějším způsobem. Praní péřových polštářů se může ukázat o něco jednodušší než péče o dekorativní polštáře, vzhledem k jejich jemnému a dekorativnímu povlaku. Ne všechny dekorativní polštáře mají zip nebo knoflíky, které vám umožní sundat povlak z polštáře. V tomto případě byste měli polštář čistit ručně. Nalijte horkou vodu smíchanou s mýdlem nebo velmi jemným čisticím prostředkem do misky s vodou. Pomocí hadříku otřete polštář malými krouživými pohyby, dokud neodstraníte skvrnu nebo nečistoty. Pamatujte, že syntetické polštáře, péřové polštáře, latexové a kožené polštáře můžete prát stejným způsobem.
Jak často prát polštáře?
Praní polštářů má mnoho výhod. Čisté polštáře nejsou jen čistý materiál a osvěžené peří. Polštář, na kterém spíte, absorbuje přebytečný kožní maz, který se hromadí v peří a na povlaku. Je to nejen živná půda pro mikroorganismy, ale má také vliv na stav vaší pokožky - způsobuje akné a nepříjemné kožní změny. Čím častěji perete ložní prádlo, tím lepší to bude mít vliv na vaši pleť a samotné polštáře.
Sušení polštářů
Prvním krokem k úspěšné péči o polštáře je jejich praní. Druhým je správné sušení polštářů. Peřové a syntetické polštáře by neměly být věšeny na šňůry sušáku a připevňovány kolíky na prádlo. Nejlepším způsobem je položit polštář na domácí sušičku. Je nutné otevřít okno nebo vystavit sušičku na balkón. Čím více vzduchu, tím rychleji peří uschne. Střed polštáře musí být před dalším použitím zcela suchý.
Jak prát polštáře a peřiny?
Peřiny a polštáře lze prát v pračce podle pokynů na štítku od výrobce. Praní lůžkovin je velmi jednoduché: před vložením polštářů a peřiny do pračky se ujistěte, že v povlacích nejsou žádné díry. Pokud by byli, během praní se může peří vysypat. Je třeba látku zašít. Nastavte pračku na 60 nebo 40 stupňů, spusťte příslušný program shodný s doporučením výrobce. Peřiny a polštáře perte vždy samostatně. K praní peří používejte prací prostředky vhodné pro tento typ výplně. Nepoužívejte univerzální prací prostředky ani prostředky, které používáte běžně k praní oblečení. Prací cyklus ukončete pomalým odstřeďováním. Vhoďte do pračky pár tenisových míčků nebo pracích míčku, které vám pomohou během odstřeďovaní rozbít peří. Po vyprání rozložte polštáře a peřiny na sušák a každou půlhodinu s nimi zatřepejte, abyste zabránili hromadění peří na jednom místě. Peřinu lze také sušit na vzduchu, dokud nebude úplně suchá. Pokud je polštář nebo peřina těžší než byla před praním - znamená to, že ještě není úplně suchá.
Jak prát pěnové polštáře?
Pěnový polštář není určen k praní v pračce. Potah na polštář lze sundat a prát v pračce s odstřeďováním, samotný pěnový polštář je však nutné vyčistit ručně. Pro vyčištění pěnového polštáře připravte misku s teplou vodou a mýdlem, namočte do ní hadřík a jemně otřete nečistoty. Po namočení vodou okamžitě nechte pěnový polštář uschnout. V důsledku nadměrné vlhkosti se může pěna snadno poškodit, proto postupujte velmi opatrně.
Jak často měnit polštáře?
Peřiny se doporučují měnit každých 5 až 10 let a polštáře každé dva roky. Čím častěji polštáře perete, tím je pravděpodobnější, že vydrží déle. Doporučuje se vyměnit polštáře a peřiny v případě, že potah zežloutne nebo je náplň silně zhutněna, a to i po řádném vyprání a vysušení.