Princip fungovaní zahradní fontány?
Krásná zahrada nejsou jenom udržované rostliny, upravené květinové záhony a pravidelně udržovaný trávník, ale také výzdoba jezírka, zahradní dekorace, např. figurky a zahradní fontány. Možná vás někdy zajímalo, jak funguje zahradní kašna, která tak příjemně uklidňuje zvukem tekoucí vody?
Máme pro vás článek, který vám pomůže pochopit, jak funguje zahradní fontána a vybrat ten nejlepší model fontány pro vaši zahradu.
Jak funguje zahradní fontána?
Většina modelů dostupných na trhu funguje velmi podobným způsobem. Voda ve fontáně cirkuluje v uzavřeném oběhu. Z nádrže podavačem, přes kaskádu a dekorativní prvky zpět do vodní nádrže. Elektrická nebo solární čerpadla čerpají vodu z nádržky nebo například z rybníka speciální trubkou nahoru. Tam, v závislosti na tlaku, voda stříká nahoru jako gejzír nebo jemně stéká po ozdobných kaskádách fontány. Celý tento jednoduchý mechanismus je poháněn čerpadlem, které hraje nejdůležitější roli ve stavbě každé fontány zdobící zahradu.
Dva typy čerpadel
Existuji dva typy fontánových čerpadel. Každé z nich je založeno na jiném principu fungovaní.
Elektrické čerpadlo
Elektrické fontánové čerpadlo vyžaduje přímé a trvalé připojení ke zdroji energie. Jednoduše řečeno - vodní fontána funguje, pouze když je připojena k elektrické síti. Bohužel umístění fontánky do odlehlého rohu pozemku může být problematické a vyžaduje natažení kabelů po celé zahradě.
Solární čerpadlo
Solární fontánové čerpadlo pracuje na principu energie generované solárními panely. Populární solární fontány přicházejí s malými panely, které zachycují sluneční paprsky a přeměňují je na energii, která zase napájí fontánové čerpadlo. Jedná se o analogickou činnost jako u klasické fotovoltaiky. Čerpadlo poháněné slunečními paprsky funguje, i když je obloha zatažená. Solární panely jsou tolik efektivní, že můžou bez problému generovat energii potřebnou pro práci čerpadla.
Podobu zahradní fontány přizpůsobte konkrétním potřebám, ale mezi základní prvky vždy patří nádrž na vodu, čerpadlo, dekorativní prvky a záchytný podklad. Nádrž můžete umístit pod zem nebo ji využít i esteticky – například jako okrasný rybník.
Typ čerpadla (elektrické nebo solární) vybírejte podle velikosti nádrže a požadovaného průtoku vody. Podklad fontány se obvykle pokládá na ocelovou mřížku z nerezové oceli nebo přímo na okraj nádrže.
Typy zahradních fontán
Existují dva typy zahradních fontán: nadzemní a podzemní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Který model je lepší?
Dekorativní nadzemní kašna je malá a mobilní. Její nádoba na vodu nevyžaduje umístění pod zemí, ale pouze na vybraném místě v zahradě. Poskytuje neomezené možnosti uspořádání, pokud po nějaké době chcete změnit zahradní dekor a uspořádání, můžete přesunout nadzemní fontánu na jiné místo. Tento typ fontány se nejčastěji používá v malých zahradních aranžmá. Nadzemní fontány lze instalovat nejen na zahradě, ale také na balkóně nebo terase.
Fontána do zahrady s podzemním pramenem
Druhý typ s podzemním zdrojem. Jejich instalace vyžaduje umístění vodní nádrže pod zemí nebo v zemi. Fontány vybavené podzemním rezervoárem poskytují mnohem více možností uspořádání. Díky nim můžete vytvářet krásná velká aranžmá a jako vodní nádrž můžete použít jezírko nebo kamenné jezírko s LED osvětlením. Fontánová nádrž skrytá pod povrchem umožňuje vytvářet neobvyklá a zajímavá aranžmá s fontánou uprostřed. Konstrukci můžete úspěšně vyzdobit nízkým živým plotem nebo květinovým záhonem nebo vytvořit nádhernou kaskádovou instalaci. Zajímavou formou fontány je také gejzír nebo fontána s vodou stékající po zdi.
Jakou vybrat zahradní fontánu?
To, jaký model si vyberete, závisí především na množství prostoru, který máme v zahradě a na charakteru a uspořádání této zahrady. Pamatujte, že fontána musí ladit s celým exteriérem a tvořit s ním souvislý celek, proto si před zakoupením konkrétního modelu prohlídněte nabídku na trhu.
Pokud vaše zahrada není velká, zvolte malou nadzemní fontánu, např. model WXF01178
nebo moderní model: WXF1905652
Naplánujte nejen design fontány, ale také technologii, kterou použijete. Solární zařízení na čerpání vody vám umožní vyhnout se potřebě pořízení další elektrické instalace.
Máte-li velkou zahradu s rostlinami, keři a květinami soustředěnými na záhonech, umístěte do jejího středu podzemní kašnu s jezírkem jako základnou. Zahradní jezírko skvěle poslouží i pro instalaci fontány ve formě gejzíru, který chrlí vodu a dodá prostoru dynamiku i osvěžující atmosféru.
Pamatujte! Zahradní kašnu si můžete kdykoliv zkusit vyrobit sami, například z kamene, keramiky nebo jiných ozdobných prvků, které jsou na zahradě k dispozici. Podívejte se na naše další články, jak na to.
Jak pečovat o fontánu?
Jakmile si vyberete model, který bude dokonale ladit do vaší zahrady, nezapomeňte, že fontána vyžaduje pravidelné čištění a údržbu. Bez ohledu na typ musíte pravidelně kontrolovat a doplňovat hladinu vody a odstraňovat nečistoty, jako jsou listy, semena, květiny a pyl. Na zimu vodu úplně vypusťte, zabráníte tak poškození fontány mrazem.
Pamatujte! Aby vaše zahradní fontána vypadala bezvadně, udržujte ji čistou!
Jak správně pečovat o fontánu? Nejprve musíte zajistit kvalitu vody a udržovat její stálou hladinu. Zejména v horkých dnech, kdy se voda může odpařovat. Do nádrže byste měli pravidelně doplňovat vodu.
Během zimy nenechávejte vodu ve fontáně. Když zamrzne při silném mrazu, může to poškodit fontánu. Pokud je to možné, schovejte celé zařízení do zahradního domku nebo sklepa, kde bude v klidu čekat na příchod jara. Větší model můžete přikrýt fólií nebo ho nechat nekrytým.