Spárování obkladů krok za krokem
Spáry plní nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Správně zvolená spárovací hmota zvyšuje přilnavost obkladů a chrání podklad proti vlhkosti, houbám a plísním. Proces spárování obkladů a dlažeb není složitý, vyžaduje však velkou přesnost a metodickou prácio. Co byste měli vědět před zahájením injektáže?
V tomto článku:
1. Spárování obkladů – jaká spárovací hmota bude nejlepší?
2. Jaká šířka spáry je vhodná?
3. Spárování obkladů - jednotlivé etapy prací.
Spárování obkladů – jaká spárovací hmota bude nejlepší?
Spárovací hmoty jsou klasifikovány podle jejich chemického složení. Dva základní typy spárovacích hmot jsou pojiva na bázi cementu a pryskyřice. Pružná, silikonová a akrylátová pojiva jsou ve stavebnictví relativně nová. Právě složení spárovací hmoty jim dodává specifické vlastnosti a volba druhu lepící malty by se měla odvíjet od typu obkladů a podkladu.
Cementové spárovací hmoty
Ke spárování se nejčastěji používá cementová spárovací hmota. Je ve formě suché směsi složené z: cementu, jemně granulovaného kameniva, barviv a přísad. Vyplnění spár mezi dlaždicemi cementovou spárovací hmotou je velmi jednoduché, snadné je také čištění podlahy po dokončení prací. Pro získání spárovací hmoty je třeba tuto směs smíchat s vodou v poměru doporučeném výrobcem.
Cementové pojivo je vysoce odolné proti mechanickému poškození. Jeho výhodou je také nízká cena a široká škála dostupných barev.
Pružné cementové spárovací hmoty
Tento typ spárovací hmoty je vylepšenou verzí základní cementové spárovací hmoty. Oproti ni má větší životnost a odolnost proti oděru, skvrnám, plísním a houbám a díky snížené nasákavosti lépe snáší vlhkost. Do takové spárovací hmoty se vyplatí investovat při pokládání dlažby na intenzivně využívaná místa nebo místa se ztíženým větráním, například v technické místnosti, chodbě nebo garáži. Pružné cementové spárovací hmoty jsou dobrou volbou i do bytu s podlahovým vytápěním.
Epoxidové spárovací hmoty
Tyto pojiva se skládají ze dvou složek – epoxidové hmoty a tvrdidla. Jejich největší předností je odolnost proti výkyvům teplot, vodě a mrazu, proto se hodí jak ven, tak do koupelny (také do sprchového koutu nebo kolem vany). Epoxidové spárovací hmoty jsou navíc extrémně odolné, nepropouštějí páru, při kontaktu s chemickými látkami netmavnou a nezbarvují se, takže se hodí nejen do soukromých, ale také do průmyslových objektů.
Je však vhodné vědět, že epoxidová hmota stojí mnohem více a její pokládka je o něco obtížnější než cementová hmota, která je měkčí a pružnější. Při spárování choulostivých keramických obkladů a dlažeb by navíc mělo být čištění spár provedeno ihned po jejich aplikaci, protože jinak bude velmi obtížné zbavit obklady od přebytečné epoxidové spárovací hmoty.
Akrylové a silikonové spárovací hmoty
Silikony a akryly jsou pružné spoje připravené k okamžitému použití, aniž by bylo nutné je nejprve míchat s vodou. Tyto typy sparovacích hmot se používají v místech, kde je vysoké riziko pnutí způsobujících praskání spojů, například v rozích a v místě styku podlahy a stěny. Jsou vhodnpé pro venkovní obklady, ale pouze na stěnu nebo fasádu. Nejsou vhodné na podlahu terasy, protože špatně snášejí delší kontakt s vodou.
Jaká šířka spáry je vhodná?
Spáry lze sladit s barvou dlažby, aby působily velmi decentně, nebo naopak – kontrastovaly s podlahou, zvýraznily ji a dodaly místnosti jedinečný charakter. Vhodné spárování obkladů vám také umožní efektivně zamaskovat nerovnosti hran.
Zatímco interiérové obklady a dlažby nevyžadují při pokládce zachování vhodné vzdálenosti mezi nimi (většinou čím větší obklad, tím širší spára), v místech vystavených velkým teplotním výkyvům by spáry měly mít šiřku minimálně 5 mm (balkón a terasa, interiéry s podlahovým vytapěním, fasáda budovy, krbová kamna).
Proč? Keramické dlaždice, které se zahřívají a ochlazují, mění svůj objem, což může vést k deformaci, lámání a praskání.
Pokud známe šířku spár a velikost obkladů můžeme zhruba odhadnout, jaké množství spárovací hmoty budeme potřebovat na spárování obkladů a dlažeb v celé místnosti. Pomůže následující vzorec:
(A + B) x C x D x g / (A x B) = ... kg / m2, kde:
A je délka dlaždice v mm, B je šířka dlaždice v mm, C je tloušťka dlaždice v mm, D je šířka spáry v mm a g je hustota spárovací hmoty (1,6 pro epoxidové spárovací hmoty) a (1,5 pro cementové spárovací hmoty). Někdy je také možné využít hotovou kalkulačku dostupnou na stránkách výrobce spárovací hmoty. Ujistěte se, že malta kterou kupujete, nepochází z různých šarží, protože barva spárovací hmoty by se po jejím nanesení mohla mírně lišit.
Spárování obkladů - jednotlivé etapy prací
Příprava obkladu
Spárování dlaždic můžete začít minimálně den po jejich položení. Nejprve odstraňte distanční kříže a zbytky lepící malty - jak z povrchu dlaždic, tak z prostoru mezi nimi. Takto připravenou podlahu omyjte houbou namočenou v čisté vodě a poté ji otřete suchým hadříkem.
U porézních obkladů, jako je kamenina, se vyplatí provést tzv. zkušební spárování na nenápadném místě. Díky tomu se naučíte vyplňovat spáry spárovací hmotou a v praxi uvidíte, kolik času máte před prvotním tuhnutím spárovací hmoty. Je to důležité, protože nevhodně provedené spárování kameninových obkladů může vést až k jejich zničení.
Důležité je spárovat stěny jednu po druhé a průběžně odstraňovat z jejich povrchu přebytečnou maltu, protože po zaschnutí může být čištění dlaždic velmi obtížné. Pokud plánujete spárování velkých dlaždic, rozdělte stěnu nebo podlahu na menší zóny.
Pokládka spárovací hmoty
Hmotu rozmícháme ve vodě dle doporučení výrobce a přistoupíme k její roztírání na stěny. Nástěnné dlaždice vyplňte gumovým hladítkem tak, aby byly mezery mezi nimi zcela a rovnoměrně vyplněny. Zvláště opatrní buďte v případě glazovaných dlaždic, které jsou jemnější než terakota nebo gres.
Chvíli počkejte, a když spárovací hmota začne být mátová, obklady omyjte vodou a měkkou houbou, odstraňte přebytečnou spárovací hmotu (snažte se spárovací hmotu nedrhnout). Nyní je také vhodný okamžik spárovací hmotu tvarovat, tedy dát spárám mírně zapuštěný tvar. Můžete to udělat pomocí speciálního gumového hladítka nebo jen prstem. Opakujte všechny činnosti na další ploše.
Spárování dlažby se provadí stejným způsobem, je třeba akorát pamatovat na to, aby v místech spojení stěny s podlahou použít silikon (běžná spárovací hmota nemusí být dostatečně pružná).
NECHTE SE INSPIROVAT!
Dlažba a obklady do koupelny Identiti Použité výrobky | Dlažba a obklady do koupelny Burano | Dlažba a obklady do koupelny Biloba | Dlažba a obklady do koupelny Inverno |