Trvalky na balkón a terasu
Celoroční rostliny na balkoně jsou skvělým nápadem, jak si užít krásu živých rostlin v sezóně i v zimě. Tmavě zelené listy mohou vypadat atraktivně po celý rok – stačí si vybrat ty správné druhy a odrůdy rostlin, abyste si mohli jejich krásu užívat na balkonech a terasách i během zimy. Podívejte se s námi, jaké trvalky a další zajímavé balkónové květiny v nádobách mohou být atraktivní výzdobou terasy a balkónu v jakoukoliv roční dobu. Poradíme, jaké trvalky a kvetoucí letničky se hodí do nádob během letní sezony a také na podzim i na zimu a jak je pěstovat.
V tomto článku:
1. Proč se vyplatí rozhodnout pro stálezelené rostliny na balkóny?
2. Jaké trvalky můžete umístit do nádob na balkóny?
- Stálezelené trvalky a popínavé rostliny
3. Mohou trávy vypadat na balkoně hezky i přes zimu?
4. Jak pečovat o trvalky na balkoně, aby krásně rostly?
5. Jak dobře zařídit balkón s trvalky?
Proč se vyplatí rozhodnout pro stálezelené rostliny na balkóny?
Listnaté keře, trvalky a popínavé rostliny, které vypadají atraktivně i na podzim a během zimy, budou krásnou ozdobou a váš balkón a terasa budou vypadat jedinečně po celý rok. Trvalky v nádobách můžou balkón a terasu vyzdobit i v zimní sezoně, takže se nemusíte vzdávat krásného zeleného aranžmá. Pobyt mezi zelení vám pomůže vypořádat se se zimní depresí a usnadní vám odpočinek a relaxaci po náročném pracovním dni.
Pamatujte ovšem, že zasazení trvalek do nádob na balkóně není vše. Balkón a terasu je vhodné doplnit vhodným vybavením: dobře poslouží balkónový nábytek a terasový nábytek. Díky tomu budete moci balkón využívat odpovídajícím způsobem. Na balkóně si tak vytvoříte místo, které bude zónou relaxace a odpočinku. Díky vhodnému nábytku a zeleni jej budete moci používat brzy na jaře, v létě a dokonce i v zimě.
Jaké trvalky můžete umístit do nádob na balkóny?
Na polostinný nebo slunný balkón se vyplatí naaranžovat stálezelené opadavé listnaté odrůdy. Severně orientované balkóny se pro ně mohou ukázat jako příliš tmavé, zde se hodí například jehličnany. Odrůdy s barevným jehličím vnesou do aranžmá na balkóně více života.
Pro pěstování budete jistě potřebovat nejen substrát, ale i truhlíky na balkon a květináče. V období kvetení zajistěte řádné hnojení a nikdy nezapomínejte exempláře pravidelně zalévat. Většina druhů a odrůd může vypadat atraktivně pouze tehdy, když jsou sluneční paprsky dostatečně intenzivní, pokud má váš balkon severní orientaci, zvolte alespoň jehličnany.
Stálezelené opadavé keře
Mezi keři výrazně vyniká Euonymus Fortune's. Tento krásný stálezelený keř se hodí do nádoby, kde jej lze udržovat jako krátký, plazivý keř. Vyniknou zejména jeho zajímavě zbarvené listy. Tyto stálezelené keře nejsou náročné na pěstování a v sezóně se vyplatí postarat se o to, aby substrát byl správně zavlažen. Euonymus lze pěstovat jako plazivý keř, ale k dispozici jsou také možnosti roubování kmenem. U těchto exemplářů je dobré vysadit sezónní rostliny nebo aranžmá doplnit o exempláře z druhu vřesovitých. Jako doplněk lze použít do nádob rozchodníkovec nádherný nebo loubinec pětilistý.
Zajímavou možností bude také mochnovec křovitý. Stálezelený keř můžete pěstovat v balkónových nádobách, není náročný a velmi dobře se bude prezentovat venku v každém ročním období. Mochnovec, který tvoří hustý trs, se velmi dobře prezentuje jako solitér, můžete jej ale vysadit do nádoby například v malých skupinách.
Stálezelené trvalky a popínavé rostliny
Jedním z nejkrásnějších druhů trvalek a popínavých druhů je břečťan popínavý. Tuto popínavou rostlinu lze použít jako balkónovou zástěnu, bude např. perfektní jako zelené pozadí na zeď. Může se popínat na zábradlí nebo treláži, ale je dobré na balkóně nainstalovat balkónové clony, které mu velmi usnadní růst. Na jeho pěstování nejsou žádné speciální požadavky. V případě břečťanu však buďte opatrní, pokud máte děti a zvířata, protože rostlina je jedovatá a její konzumace tak může být nebezpečná.
Barvínek menší je stálezelená rostlina s plazivými výhony. Základní formou je rostlina se zelenými výhonky, ale odrůdy mohou být fantazijně vybarvené. Dobře se jí daří na slunných místech. Vypadá dobře v zavěšených květináčích či kompozicích s jinými rostlinami.
Jehličnany na balkóně
Mezi jehličnany vyniká cypřišek hrachonosný. Tento atraktivní keř tvoří hustou, kuželovitou korunu. Je odolný vůči měnícím se povětrnostním podmínkám a může se stát ozdobou balkónového aranžmá. Dají se z něj vytvořit zajímavé kompozice. K dispozici máme odrůdy v různých barevných variantách. Povzbuzující je i jeho příjemná vůně. Cypřiš preferuje slunné stanoviště, ale poradí si, i když jej umístíte venku ve stínu.
Dalším jehličnanem se zajímavým vzhledem bude jalovec polehlý. Odrůdy mají různé barvy, rostlina může mít tmavě zelené, žluté nebo modrozelené jehlice. Na balkóny můžete zavést i další jehličnany. Dobře poslouží např. borovice kleč a smrk sivý. Rozhodně vybírejte do nádoby zakrslé či sloupovité odrůdy, aby nezabíraly tolik místa na balkóně či terase.
Mohou trávy vypadat na balkoně hezky i přes zimu?
Během zimy budou jistě atraktivně vypadat rostliny s tmavě zelenými a lesklými listy, ale zajímavým řešením budou rovněž trávy. Mnoho druhů okrasných trav vypadá v zimním kabátě skvěle, zvláště když jsou pokryty malou sněhovou peřinou. Trávy jsou zajímavým řešením, protože i když je celá rostlina pokryta sněhem, stále může vypadat atraktivně.
Mezi oblíbené druhy trav, které můžeme nechat venku na zimu patří: kostřava, dochan a ozdobnice. Zajímavé odrůdy budou mít krásné odstíny, skvěle doplní aranžmá nebo z nich vytvoří zcela samostatný prvek výzdoby. Nejlépe se budou prezentovat na slunném stanovišti. Slunné stanoviště bude potřeba především v sezóně, hůře se jim daří ve stinných polohách.
Jak pečovat o trvalky na balkoně, aby krásně rostly?
Okrasné trávy, listnaté a jehličnaté keře a popínavé rostliny vyžadují náležitou péči. Výše uvedené druhy nejsou náročné na péči, ale nezapomínejte na jejich správnou zálivku. Během zimy mohou exempláře zmrznout, proto kořenový bal pořádně zakryjte – květináč je dobré obezdít vrstvou polystyrenu a takovou sadu pak vložit do velkého ozdobného květináče. Během zimy nezapomeňte své rostliny pravidelně zalévat, protože v tomto období také potřebují vodu.
Jak dobře zařídit balkón s trvalky?
Plazivé odrůdy, kulovitého či sloupovitého tvaru, s barevnými jehly nebo s půvabnými květy – možností výběru je tolik, kolik druhů a odrůd trvalek na balkóny. Při výběru zvažte jak barvu květů, tak i barvu listů, protože oba tyto aspekty budou důležité. Květy, které kvetou během dubna, května, června vám zkrášlí balkóny v tomto období, a naopak v zimním období budou jejich největší ozdobou listy. Zajímavá bude i intenzivní vůně jehličnanů. Trvalky dokážou vytvořit na balkoně a terase výjimečnou atmosféru a dekoraci po celý rok, a tak se nevyplatí vzdát takového aranžmá . Je na vás, jaké odrůdy si vyberete pro výsadbu. Na výběr máte hodně rostlin, a to jak ty, které kvetou , až po ty, které mají jen zelené výhonky. Důležité je, zajistit jim vhodné podmínky k růstu. Možností jejích uspořádaní je spousty, stačí jen trochu kreativity a čím více máte místa, tím více zeleně můžete vysadit na balkoně.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Nejlepší prkna na balkón a terasu - jaké dřevo zvolit?
Betonový gril na zahradě – jak jej zařídit?
Jak vyzdobit balkón na Vánoce - Top 5 nejzajímavějších vánočních výzdob