Umělá tráva - 5 nejdůležitějších věcí o zeleném koberci na balkón a terasu
Umělá tráva se pomalu stává rychlou sa levnou variantou pokrytí podlahy na terase a balkónu. Zákazníci ochotně volí umělou trávu jako náhradu za terasové dlaždice. Pro okamžité pokrytí a zútulnění balkonu umělá tráva je ideální řešení.
Umělá tráva je druh krytiny vyrobené ze směsi polypropylenu s polyesterem nebo z jednoho z těchto syntetických materiálů. Je to koberec imitující přírodní trávník, který má svůj vzor, délku a hustotu vlasů, stejně jako klasický koberec.
1. Kde používat umělou trávu?
Umělá tráva je vhodná všude tam, kde chceme mít stálé zelenou a snadno udržovatelnou náhradu přírodního trávníku.
Vypadá hezky na balkóně a terase. Můžete ní zakrýt neatraktivní beton nebo poškozené terasové dlaždice. Ideální pro dětské hřiště. Je také vhodná pro interiéry: vypadá skvěle v lodžiích, terasách a zimních zahradách uvnitř budovy, kde by zelená tráva určitě nerostla.
2. Jak si vybrat odolnou a hezkou umělou trávu?
Existuje mnoho druhů umělé trávy. Počínaje barvou: převládají odstíny zelené, ale je zde také umělá šedá tráva.
Délka vlasů nebo, chcete-li, stéblo trávy: se může velmi lišit, počínaje od krátkých, silných po několik centimetrů dlouhých a hedvábných.
Výběr je proto velký.
Při nákupu umělé trávy věnujte pozornost ceně. Dražší umělá tráva zaručuje lepší kvalitu. Podobně délka vlasů: pokud chcete, aby byla měkká a hebká pod nohama lépší volbou bude ta s delšímí vlasy.
Také zelená barva lepe napodobí přírodní trávu než šedá.
Důležitá při vyběru je také gramaž vlasů na m2. Čím vyšší číslo, tím hustější je koberec z umělé trávy. Nejdůležitější je však materiál, ze kterého byla umělá tráva vyrobena – zároveň jak její podkladová vrstva, tak samotné „stébla“.
Na balkónovou nebo terasovou podlahu je nejlepší zvolit umělou trávu vyrobenou z polypropylenu s gumovým nebo latexovým podkladem. Podklad by měl být perforovaný pro lepší odvodnění, který zajistí pěkný vzhled a odolnost„trávníku“.
3. Jak položit umělou trávu?
Než si koupíme umělou trávu, popřemýšlejme o tom, jak ji položíme. Nejlepší je jeden kus bez spojení. Umělá tráva se prodává v metrážích,v různých šířkách: 2-4m nebo v rolích menších rozměrů.
Pokládka je velmi snadná. Podloží nevyžaduje zvláštní přípravu. Nejdůležitější je ho jen dobře vyčistit, než položíte trávu. Koberec můžete připevnit k podlaze pomocí oboustranné montážní pásky nebo speciálního silikonového lepidla na koberce , není to však nutné. Umělou trávu lze pokládat bez připevnění. Řez se provádí běžným nožem na tapety.
4. Jak se starat o umělou trávu?
Umělá tráva nevyžaduje zvláštní péči. Je velmi odolná vůči povětrnostním podmínkám: nevadí ji déšť, mráz a nebledne na slunci. Občas ji stačí oprášit a omýt vodou s jemným čisticím prostředkem. Pokud tráva je na terase nebo balkónu, doporučuje se jednou ročně vyčistit podloží pod ní.
5. Má umělá tráva nevýhody?
Stejně jako ostatní výrobky má i umělá tráva své nevýhody. Proto je dobré se o ní něco dovědět, než se ji rozhodneme koupit:
• syntetický materiál, který se nicméně časem opotřebuje;
• akumulace vody – vzniká spíše kvůli nevhodné pokladce a špatné kvalitě materiálu. Vyberte kvalitnější krytinu se speciálními výstupky na spodní straně;
• pomalejší sušení - po silném dešti vyčkejte, až se voda z vláken vypaří.