Umělá tráva - jak čistit tento typ krytiny?
Umělý trávník ze syntetických vláken nenahradí skutečnou zahradu kolem domu, ale dodá nám aspoň její dojem na balkóně nebo terase. Bude perfektní všude tam, kde nelze pěstovat přírodní trávu, například ve stinných oblastech. Je to také skvělé řešení pro zaneprázdněné lidi, kteří chtějí tímto způsobem ušetřit spoustu drahocenného času. Umělý trávník se navíc stává stále populárnějším prvkem v kancelářích a na dalších veřejných místech, kterým dodává o něco méně formální atmosféru.
Umělá tráva se velmi podobá skutečné trávě, ale je mnohem odolnější než přírodní trávník, a proto je to obvykle - za předpokladu, že je kvalitní - investice na několik let. Tento typ podlahové krytiny (stejně jako praktické PVC podlahy) lze použít téměř kdekoliv. Vyznačuje se nejen vysokou odolností proti sešlapání, ale je také odolná vůči dešti a extrémním teplotám, takže si ji můžeme užívat po celý rok. O vzhled trávníku se nemusíme starat, protože nevybledne ani při silném slunečním záření. Pokládání umělé trávy není složité ani nevyžaduje žádné speciální nářadí pro pokládku. Hotové role umělé trávy se jednoduše rozloží a přitlačí se postupně jedna ke druhé. Důležité je, aby podklad byl rovnoměrný a dostatečně tvrdý, aby se nový trávník během používání nedeformoval. Nakonec stojí ho zatížit posypáním křemičitým pískem.
Umělou trávní krytinu odlišuje od přírodní trávy snadná péče. Nemusíme její údržbě věnovat příliš mnoho času, zvláště pokud se rozhodnete koupit kvalitnější výrobek. To však neznamená, že umělý trávník vůbec nepotřebuje čištění a péči. Je pravda, že ho nemusíme sekat ani zalévat, ale určitě stojí za to použít několik osvědčených ošetření, která prodlouží jeho životnost a zajistí jeho estetický a přirozený vzhled.
Péče o umělou trávu - na co je potřeba si pamatovat?
Čištění umělého trávníku bychom měli provádět alespoň jednou za měsíc. Z povrchu trávníku na balkóně odstraníme veškerý odpad - ručně nebo běžným vysavačem - a listí (například foukačem listí). Po odstranění viditelných nečistot ho otřete mopem nebo vlhkým hadříkem namočeným pouze v horké vodě nebo ve vodě s přídavkem jaru. Pokud chceme odstranit skvrnu, můžeme rozpustit kousek mýdla ve vodě nebo přidat ocet, a místo jemně otřít. Je důležité se pravidelně zbavovat nečistot, protože po určité době s nimi bude mnohem obtížnější se vypořádat a mohou způsobit nevzhledné poškození umělé trávy. Čištění trávy někdy probíhá samočinně - díky dešti, který odstraní všechny nečistoty a pomocí perforačního systému je odvede s vodou do půdy.
Umělá tráva: čeho se vyvarovat, aby si zachovala svůj vzhled?
Na co vše bychom měli brát ohled, abychom nepoškodili trávník? Udržujte cigaretové nedopalky a jiné zářící nebo velmi horké předměty v dostatečné vzdálenosti od jeho povrchu, například grilovací příslušenství. Za slunečných dnů nepoužívejte na balkóně nebo terase skleněné předměty, které fungují jako čočka a mohou v trávě vypálit díru. Na druhou stranu je potřeba pamatovat, že v zimě se kousky ledu z trávy nesmí odstraňovat mechanicky, a v případě když teplota klesne pod 15 stupňů, je po ní lepší nechodit, protože by to mohlo vést k poškození štětin. V blízkosti umělého trávníku byste měli opatrně manipulovat s ostrými předměty, které by mohly způsobit mechanické poškození vláken nebo podložky, je také důležité, aby zahradní nábytek měl ochranné krytky na nohou.
Kartáčování a osvěžení umělého trávníku
Kartáčováním umělé trávy narovnáte promačkaná stébla a zlepšíte vzhled celého rouna. Použijte k tomu tvrdý, ale nekovový kartáč, který nepoškodí vlákna, a pročesávejte trávu proti směru „růstu“ stébel.
Trávník kartáčujte jednou za několik měsíců – podle toho, jak často ho používáte. V zimě, kdy zahradu, terasu ani balkon nevyužíváte, tuto údržbu vynechejte.
Umělou trávu nemusíte zalévat, ale na jaře a v létě ji občas postříkejte vodou, abyste ji zbavili prachu a snížili její povrchovou teplotu. Pravidelně také kontrolujte, jestli na sebe role trávníku dobře navazují a vytvářejí souvislý a kompaktní povrch.
Jak se zbavit zápachu moči z umělé trávy?
Když na balkón nebo terasu s umělým trávníkem pouštíte domácí mazlíčky, připravte se na častější údržbu. Vysoké teploty totiž zesilují zápach moči psa nebo kočky. Chcete-li ho odstranit, omyjte trávník vodou smíchanou s jedlou sodou nebo citronovou šťávou.
Při lokálním čištění naneste sodu nebo škrob na hadřík, přiložte ho na znečištěné místo, nechte vsáknout vlhkost, pak místo vysajte a otřete vlhkým hadříkem. Stejný postup využijete i u koberců nebo předložek. Další možností je použít speciální čisticí přípravek nebo trávník posypat vulkanickým popelem, který účinně neutralizuje zápach. Tento materiál zakoupíte ve specializovaných prodejnách.
Jak zabránit růstu plevele na umělé trávě?
V udržovaných zahradách se obvykle pod umělou trávu umísťuje speciální agrotextilie, která zabraňuje růstu plevele a jiných rostlin. Kromě toho, alespoň jednou ročně, stojí za to zjistit, zda agrotextilie plní svoji roli a v případě, že se plevel dostane drenážními otvory, odstraňte ho herbicidem - díky tomu se jich snadno zbavíme bez poškození umělé trávy.
Žvýkačka na umělém trávníku
Odstranění žvýkačky z vláken umělé trávy je mnohem snazší, než si myslíte. Místo toho, abyste se ji pokusili zbavit různými prostředky, měli byste na ni položit kostky ledu. Žvýkačku pak snadno odstraníte.