Vánoce bez stresu – jak připravit svůj domov na Vánoce?
Příprava na Vánoce přináší stejně tolik radosti jako stresu. Vaření, úklid, zdobení, vánoční nákupy – to vše může být opravdu zatěžující. Přesto můžeme stres minimalizovat správným plánováním práce a povinností. Čím začít? Samozřejmě dobrým plánovaním!
Pokud se bojíte, že vám přípravy na Vánoce přerostou přes hlavu, určitě si přečtěte náš článek. Prozradíme vám, co a kdy dělat a co dělat, aby vám společné chvíle o vánočních svátcích nepřipadaly nepříjemné a zatěžující. Připravíme nejen štědrovečerní večeři, ale i zorganizujeme zbývající vánoční dny. Poradíme vám také, jaké vánoční ozdoby vybrat a které vánoční rituály jsou ty nejdůležitější. Zjistěte, jak vše připravit, prožít svátky v příjemné atmosféře a bez stresu.
V tomto článku:
1. Co připravit na Vánoce? Správný plán na vánoční přípravy
2. Přípravy na Vánoce – především úklid bez stresu
3. Postarejte se o vhodné místo k odpočinku na svátky – vánoční přípravy
4. Jak vyzdobit dům? Kouzlo Vánoc v dekoracích
5. Vánoční nákupy – jak na to? Předvánoční přípravy
7. Štědrý večer a nejen – vyplatí se vymezit si čas na rodinná setkání?
9. Nejste sami, aneb jak se o Vánocích nezbláznit?
Co připravit na Vánoce? Správný plán na vánoční přípravy
Pokud se chceme vyhnout vánočnímu chaosu, musíme si vše naplánovat. Vezmeme si papír a něco na psaní – usnadníme si tím sestavení seznamu všech činností, které musíme před Vánoci stihnout. Seznam je dobré roztřídit podle toho, co můžeme udělat dříve a co se musí stihnout těsně před štědrým dnem.
Jak může takový rozvrh příprav vypadat? Prohlédněte si naši nabídku:
-
3-4 týdny před Vánoci (tedy hned!): ukliďte prostor, prohlédněte si vánoční výzdobu a připravte si plán výzdoby.
-
2 týdny před Vánoci: zásobte se trvanlivými potravinami (mouka, cukr, trvanlivé potraviny a zavařeniny), v případě potřeby nakupujte vánoční ozdoby, prohlédněte si recepty a naplánujte jídelníček. To je také vhodná doba na kontrolu nábytku – podívejte se, zda stůl a židle, které máte, stačí pro všechny hosty plánované na Štědrý večer.
-
1 týden před Vánoci: upečeme perníčky či vanilkové rohlíčky - ty lze skladovat déle, je také čas začít generální úklid a nákup čerstvých produktů.
-
2-3 dny před Vánoci: připravte pokrmy, které vyžadují použití čerstvých surovin, upečte čerstvé druhy cukroví, jako jsou například kokosky a ozdobte vánoční stromeček. Je také čas na poslední úklid.
Stanovte si vánoční rozpočet – tedy nákupy s rozumem
Před vánocemi obchody nabízejí různé akce, ale nenechte se zmást – ne všechno, co je v akci, budete skutečně potřebovat. Aby nezruinovat náš rozpočet, určitě vyrazte na nákupy s hotovým seznamem potřebných produktů. Díky tomu nebudete v pokušení kupovat ve slevách věci, které vlastně nevyužijete.
Přípravy na Vánoce – především úklid bez stresu
Příprava štědrovečerní večeře je důležitá, ale pro mnoho lidí jsou přípravy na Vánoce především o úklidu. Přistupujme k tomu rozumně, protože se ukazuje, že nejvíce stresu generuje předvánoční úklid domácnosti. Netravme veškerý volný čas úklidem, jinak rychle vyhoříme a o svatcích budeme unavení a podráždění, místo toho, aby si svátky užít.
Při úklidu se zaměřme především na kuchyň, obývací pokoj a koupelnu. Jsou to místa, kde budeme my a naší hoste trávit čas, a jsou proto nejdůležitější. Je také dobré osvojit si zásadu malých kroků, tedy vykonávání malých činností každý den. Jeden den umyjme okna, druhý vysajte koberce a třetí vytřete prach z regálů. Dělat všechno najednou nás může unavit.
Do úklidu se vyplatí zapojit všechny členy rodiny. Děti mohou pomoci s jednoduššími úkoly, mohou uspořádat hračky ve svém pokojiku, utřít prach nebo umýt jídelní a kuchyňský stůl. Společná práce dokáže nejen urychlit úklid, ale také vytvořit jedinečnou, sváteční atmosféru.
Postarejte se o vhodné místo k odpočinku na svátky – vánoční přípravy
Všichni chceme prožít Vánoce v přátelské a milé atmosféře, ale bez vhodného vybavení to bude složitější. Hodit se bude místo pro setkání s rodinou a odpočinek. O vanočních svátcích se schůzky většinou odehrávají u stolu, a tak jídelní sestavy stůl a židle do kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje budou mít cenu zlata. Dbejte na to, aby váš stůl měl dostatečně velkou stolní desku, u kterého pohodlně usednou všichni hosté V případě potřeby kupte nové vybavení.
Při vyběru vhodného stolu nezapomínejme na jídelní a kuchyňské židle. Modely židlí by měly být opravdu pohodlné, protože o svatcích je společné stolování opravdu důležité, a tak je vhodné zajistit každému pohodlí u stolu.
Modulární nábytek a funkční stoly, neboli základní vybavení pro stědrovečerní večeři
Připravit štědrovečerní večeři znamená také zajistit dostatek místa u stolu. Pokud víme, že hostů bude více a nechceme, aby nám vánoční náladu kazil nedostateke míst k sezení, rozhodně bychom měli zvolit funkční rozkládací jídelní stoly se židlemi, díky kterým rychle navýšíme počet míst u stolu.
Jak vyzdobit dům? Kouzlo Vánoc v dekoracích
Než se pustíme do plánování výzdoby, prohlédněme si všechny vánoční ozdoby, abychom zjistili, co máme, co se dá použít a co je bohužel už vhodné vyhodit. Nenechme se chytit do pasti zbytečných vánočních nákupů – vanoční ozdoby nakupujme jen v nutných případech, díky čemu nebudeme muset zvyšovat rozpočet.
Letos bude kralovat minimalismus, proto je dobré zvolit jeden styl vánočních dekorací a konzistentní barvy. Vyberme si jednu hlavní barvu a v této barvě zvolmé dekorace. Oblíbené jsou prvky v červené, zlaté, bílé, stříbrné a zelené barvě. Jedná se o barvy, které lze přizpůsobit různým stylům interiérů.
Výzdobu začněte ozdobením toho nejdůležitějšího prvku a symbolu Vánoc, jakým je vánoční stromek. Důležite je také se rozhodnout, kde bude umístěn vánoční stromeček. Musí být vidět a zároveň nepřekážet při pohybu. Můžete si vybrat stromek živý nebo umělý.
Vánoční dekorace vyrobené svépomocí
Hodně jsme mluvili o stanovení a nepřesahování rozpočtu, a to z dobrého důvodu. O vánocích by nás neměli stresovat přespřílišné výdaje. Snažme se proto vánoční čas vyplnit nakupováním pouze věcí, které nutně potřebujeme. Ne všechny vánoční ozdoby dostupné v obchodech musíme nutně mít. Některé dekorace si můžeme vyrobit sami. K takovým dekoracím patří vánoční girlandy a adventní věnce.
Osvětlení domů a domácností, tedy atmosférické vánoční osvětlení ideální na rodinné svátky
Během vánočních svátků hraje světlo neuvěřitelně důležitou roli. Lampy, lucerny, svíčky, svícny, a světelné řetězy na vánoční stromek– to vše podtrhne sváteční čas a kouzlo Vánoc. O takové atmosférické osvětlení se určitě postarejte.
Vánoční nákupy – jak na to? Předvánoční přípravy
Naplánujme si v kalendáři rozvrch vánočních příprav spolu s nákupním seznamem. Nákupy jsou důležitou součástí vánočních příprav, bez surovin nepřipravíme všechny pochoutky na štědrovečerní večeři. Nakupujme produkty s dlouhou dobou spotřeby i měsíc před Vánoci. A čerstvé produkty, jako je maso, zelenina a ovoce pár dní před Štědrým dnem.
Pokud se chceme vyhnout frontám a tlačenici v obchodech, vyplatí se nakupovat přes internet, zejména co se vánočních dárků týče. Potřeby na balení dárků si můžete také zakoupit online nebo si nechat dárky před odesláním zabalit v obchodě – tuto službu nabízí stále více obchodů.
Jaká jidla připravit na štedrovečerní večeři? Co umístit na štědrovečerní stůl? Vánoční nádobí a dekorace
Důležitým bodem Vánoc je rozhodně příprava štědrovečerní večeře. Je to také opravdu časově náročné, takže je dobré si jídelníček naplánovat předem. Ideální je připravit jak tradiční jídla, tak něco, co může vyzkoušet každý. Nebojme se experimentovat, třeba se nám nějaký nový recept zalíbí.
Zkusme také vařit předem. Kalendář vánočních příprav může obsahovat termíny, kdy připravit štědrovečerní pokrmy. Pokrmy, které lze skladovat v lednici nebo zmrazit, lze připravit dříve.
Štědrý večer a nejen – vyplatí se vymezit si čas na rodinná setkání?
Společný čas během vánočních svátků lidi sbližuje, ale může být i velmi únavný, proto je dobré si předem určit, s kým a kdy se setkáme. Usnadníte si tak plánování času na relax, který je svatcích opravdu důležitý.
Jak relaxovat o Vánocích?
Při přípravě vánočních pokrmů, úklidu a nákupech nezapomínejme ani na sebe. Dopřejte si čas na odpočinek nejen o vanočních svatcích, ale i před nimi. Netravte všechen čas úklidem a vařením, běžte se projít, něco si přečíst nebo se podívat na film. Díky tomu bude příprava štědrovečerní večeře i svátků méně stresující a pak o svátcích nebudeme unavení.
Perfektní rodinné vánoční svátky – jak navést tu správnou atmosféru? Vůně cukroví a vánočního stromku
Příprava vánočního cukroví příjemně provoní domov. Je však dobré se postarat i o další vůně, které podtrhnou atmosféru Vánoc. Skořice, hřebíček, jehličí - všechny tyto prvky umožňují vnést do interiéru příjemnou vánoční atmosféru. Pro tento účel můžeme použít čerstvé suroviny nebo vonné svíčky.
Nejste sami, aneb jak se o Vánocích nezbláznit?
Stále máte pocit, že nás přípravy na Vánoce přemáhají? Pamatujme, že v této době nejsme sami. Požádejme o pomoc rodinu a dokonce i přátele. Pokud se rodina sejde na Štědrý večer, ať si každý připraví jedno z jídel. Požádejme děti, aby nám pomohly s úklidem, a nechme naše drahé polovičky nakoupit, zatímco my vaříme. Rozdělení povinností nám všem pomůže připravit se na Vánoce bez stresu.