Lze pokládat vinylové panely na keramické obklady?
Výměna podlahy v bytě znamená značné finanční náklady a spousty práce - starou podlahu je třeba strhnout nebo rozbít, podklad vyrovnat a teprve poté na něj umístit nové elegantní podlahové panely. Alternativou k důkladné renovaci je pokládka vinylových panelů na staré, nemoderní keramické dlaždice. Je to poměrně jednoduchá práce, která obvykle nevyžaduje specializované dovednosti. Je však nutné znát některá důležitá pravidla. Podívejte se, jak to správně udělat samému!
V tomto článku:
1. Co jsou vinylové podlahové panely?
2. Vinylové panely v roli nové podlahy
3. Nejčastější problémy
4. Správná příprava podkladu
5. Srovnání způsobů montáže vinylových panelů
6. Pokládka vinylových panelů na dlaždice - krok za krokem
Co jsou vinylové podlahové panely?
Vinylové panely získaly popularitu poměrně nedávno. Díky svým jedinečným vlastnostem se staly důstojným konkurentem populárních řešení, jako jsou laminátové podlahy a dokonce i keramické dlaždice. Jak naznačuje název, vinylové panely LVT jsou vyrobeny z polyvinylchloridu. Tento termoplastický materiál ne bezdůvodně bezprostředně připomíná podlahovou krytinu z 80. let - je to materiál, ze kterého je vyroben. Vinylové podlahy mají vrstvenou strukturu - jejich jádrem je HDF deska, zatímco horní a spodní vrstva je z korku nebo sklolaminátu. Díky těmto materiálům jsou vinylové podlahy tišší, teplejší a odolnější proti poškrábání než populární laminátové nebo dokonce dýhované podlahy. V horní části panelu je vinylová vrstva. Díky ní podlahy tohoto typu mohou mít jakoukoliv strukturu a dekor - nejen dřevo, ale také kámen, beton, mramor a jakýkoliv jiný materiál. Mohou být úspěšně použity v každém interiéru - nejen v obývacím pokoji nebo ložnici, ale také v kuchyni, koupelně a dokonce i ve sklepě.
Vinylové panely v roli nové podlahy
Pokládka nové podlahy na starou podlahu je praxe, která je známá už léta. V minulosti se k tomu nejčastěji používalo linoleum - syntetický materiál dobře maskoval nedokonalosti starých vrstev, osvěžoval vzhled podlahy, i když je třeba přiznat, že nevypadal příliš atraktivně.
V případě vinylových panelů je to úplně jiné. Stačí je dobře položit, abyste získali opravdu skvělý efekt. Toto je velmi dobré řešení, když se chceme zbavit staré podlahy, ale z různých důvodů ji nechceme nebo nemůžeme rozebrat. Vinylové panely lze úspěšně pokládat na keramické dlaždice.
Instalace vinylových panelů je poměrně jednoduchá a rychlá. Měli byste však pamatovat na to, aby se předem zbavit všech nerovností. Vinylová podlaha vyžaduje, řekněme, dokonale rovný povrch. Nejsou to totiž panely a desky, jejichž tloušťku lze přizpůsobit naším potřebám. Vinylové panely jsou velmi tenké. Na křivé podlaze ucítíme jakékoliv prohlubně a nerovnosti - nepomohou ani nejlepší podložky pod plovoucí podlahy nebo pevné ukončovací podlahové lišty ani podlahové přislušenství atd.
Bohužel povrchy starých podlah obvykle nejsou rovné. Proto musíme zajistit vyrovnání staré podlahy. K tomu můžeme použít speciální samonivelační stěrky, které velmi dobře vyplní všechny mezery a nerovnosti.
Nejčastější problémy
Při pokládce vinylové podlahy na staré dlaždice mohou nastat určité problémy. Nejčastěji jsou výsledkem špatného výběru produktu. Většina typů vinylových prken je vhodná pro jakýkoliv povrch. Nekteré však - pouze na surovém podkladu. Tomuto problému se při montáži vyhnete, když si pečlivě přečtete specifikaci vybraného výrobku a případně požádáte o pomoc pracovníky obchodu.
Stejně jako u jiných podlahových krytin, jako jsou laminátové panely nebo deska Barlinek, jsou k dispozici vinylové panely pro montáž se zamkovým click systémem a k lepení. První jsou o něco dražší, ale rozhodně je snadněji položit samému. Alternativou těchto dvou typů jsou samolepící vinylové prkna. Tento typ podlahy se snadno instaluje na starou podlahovou krytinu.
Další důležitou otázkou je úroveň podlah v různých místnostech. Pokud chcete staré obklady obložit vinylem pouze v jednom interiéru, např. v kuchyni, vemte v úvahu, že její úroveň bude vyšší. Zůstane podlaha ve vedlejších místnostech stejná jako dříve? Pokud ano, je pravděpodobné, že se mezi podlahy vytvoří nebezpečný uskok. Je třeba s tím počítat a zvážit, zda například v jiných interiérech také není čas na výměnu podlah.
Správná příprava podkladu
Před instalací vinylových panelů musí být stará podlaha nejprve důkladně očištěna od prachu a drobných nečistot. Podlahu je potřeba vyluxovat a často také důkladné umýt původní dlažbu.
Při instalaci vinylu na podlahu nezapomeňte nechat u stěn dilatační mezeru. To je nesmírně důležité, jelikož rozšiřující se podlaha může v budoucnu způsobit nevzhledné škody.
Srovnání způsobů montáže vinylových panelů
Než se rozhodnete pro konkrétní produkt, zvažte výhody a nevýhody tří možných způsobů instalace vinylové podlahy.
Click - systém. Toto je nejjednodušší a nejrychlejší metoda. Nevyžaduje použití lepidla, protože panely jsou vybaveny klikacími zámky. Díky ním získáváte nejen efekt beze spojů, ale také dokonalé sladěný. Stojí za výběr modelů podlahy s integrovanou zvukovou izolací, která navíc poskytuje větší pohodlí při používání.
Click-systémy se liší v závislosti na výrobci. Přestože lze vinylové panely se zámkovým mechanismem položit na keramickou dlažbu, vyžadují ale dobré vyrovnání podlahy.
Samolepící. Integrovaná lepící vrstva výrazně zjednodušuje pokládku vinylových panelů na dlaždice. Lepící podložka neutralizuje prach a mastnotu, které lze nalézt i na dobře vyčištěných dlaždicích. Jednou z největších výhod tohoto typu řešení je možnost vlastní instalace - bez pomoci odborníka. Ale buďte opatrní! Samolepící panely jsou obvykle poměrně tenké. Toto řešení nebude fungovat, pokud chcete pokládat nové panely přímo na staré dlaždice. Pro vizuálně atraktivní a trvalý efekt, bude nutné použít nivelační stěrku.
Lepené. Pokud jde o vlastnosti, lepené vinylové anely se neliší od samolepících modelů. Rozdíl je v tom, že je nutné zakoupit lepidlo zvlášť a nanést ho přesně na povrch. Stejně jako samolepící, lepené panely mají nízkou celkovou tloušťku. Pro renovaci podlahy fungují velmi dobře, ale jejich montáž je lepší ponechat profesionálům nebo alespoň je pokládat za pomoci zkušené osoby. Vyžadují použití vrstvy lepidla vhodné tloušťky a v příslušné fázi její sušení. Špatně položená vinylová podlaha bude vypadat nerovnoměrně a nevzhledně. Stejně jako v případě samolepících panelů je nutné povrch předem vyrovnat.
Pokládka vinylových panelů na dlaždice - krok za krokem
Po důkladnem vyčištění povrchu a ponechání dilatačních spár začněte pokládat panely. V případě používání podlahového vytápění musíte pamatovat také na položení speciální podložky pod vinylové panely, jejichž úkolem je správně vést teplo.
Začněte z rohu místnosti. Pokud jste zvolili typ s click –systémem, bude pokládka vaší vinylové podlahy stejně snadná jako puzzle - stačí přidat další prvky a zacvaknout k sobě. Panely vždy pokládejte kolmo k oknu. V případě samolepících panelů je přilepte dostatečně blízko k sobě. Lepené modely jsou časově náročnější na montáž a vyžadují předchozí nanesení vrstvy lepidla.
Až na samý konec práce nalepte soklové lišty. Pokud chcete dosáhnout atraktivního výsledku, který bude připomínat přírodní materiál, použijte dřevěné ukončovací lišty - lze je úspěšně kombinovat s vinylovými podlahami. Pokud k tomu vyberete správný dekor a strukturu, budou vaše podlahy opticky vypadat jako dřevěné podlahy.
Pro pokládku vinylové podlahy na staré dlaždice, nepotřebujete bourat starou podlahu ani najímat profesionála. Toto řešení je skvělý způsob, jak osvěžit interiér a dát mu zcela nový charakter. Navíc za příznivou cenu! Rozhodně stojí za to v případě rekonstrukce tuto možnost vzít v úvahu.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Ložnicový nábytek Bellagio II | Ložnicový nábytek Antica II | Ložnicový nábytek šatní skříně Domino | Ložnicový nábytek Dentro |