Výhody a nevýhody dřevěných podlah
Dřevo je tu s námi od nejstarších dob. Jedná se o materiál často používaný k výrobě nábytku, podlah a mnoha dalších interiérových dokončovacích prvků. Ať se objeví kdekoliv, přináší pocit selskosti a pohodlí. Je elegantní a útulné zároveň. Hodí se do interiérů uspořádaných v různých stylech, od rustikálního, přes provensálský, skandinávský, boho, až po moderní a glamour. Je těžké si představit dům bez dřevěného nábytku, jako jsou: stůl a židle, skříně, komody, police, psací stoly, vitríny nebo dřevěné podlahy. A právě dřevěná podlaha bude tématem dnešního článku. Společně se pokusíme odpovědět na otázku: Je dřevěná podlaha dobrou volbou? Jaké jsou její výhody a nevýhody? A jak se o ní starat, aby dlouho okouzlovala svou krásou.
V tomto článku:
1. Stručná historie dřevěných podlah
2. Dřevěná podlaha a podlahové panely
3. Výhody dřevěné podlahy
4. Nevýhody dřevěné podlahy
5. Jak pečovat o dřevěnou podlahu
6. Shrnutí
Stručná historie dřevěné podlahy
Dřevěná podlaha nás provází v každodenním životě, od nejdávnějších dob. Známe však její historii? Kde se vzala móda pro dřevo na podlaze?
Dřevěné podlahy se v domácnostech objevily cca před 400 lety a nahradily kamenné podlahy. První zmínky o dřevěných podlahách pocházejí z barokní Francie a koloniální Ameriky. Kde byly vyhrazeny pro sídla a rezidence vyšší společné vrstvy. Byly projevem luxusu a bohatství.
Dřevěná podlaha získala všeobecnou popularitu v devatenáctém století. V tomto období byly založeny první továrny vyrábějící ve velkém měřítku. Do 2. světové války na podlaze převládaly parkety, později nahrazené linoleem, které se snadněji pokládalo a bylo praktičtější. Dnes móda pro dřevo v bytě získává na síle a stále častěji se objevuje v navrzích dekoratérů a stylistů.
Dřevěná podlaha a podlahové panely
Ačkoliv si to každý neuvědomuje, nabídka dokončovacích výrobků ze dřeva je velmi široká. Do skupiny dřevěných podlah patří kromě klasických parket a desek také panely, tzn. vrstvené podlahové desky. Ty jsou vyrobeny ze surovin imitujicích dřevo a byly navrženy jako levnější alternativa parket a desek. Panely a desky jsou vyrobeny z vrstev, obvykle dvou nebo tří, a jejich povrch může být laminovaný, dřevěný nebo vinylový.
Dřevěné podlahy se liší od sendvičových panelů kvalitou, trvanlivostí a cenou. Dřevo je ušlechtilý, elegantní výrobek a bohužel dražší než jeho napodobeniny. V tomto konkrétním případě je ale cena zárukou kvality. Přestože se na trhu objevují stále lepší imitace parket a desek, žádná se deskám z masivu nevyrovná. Parkety nebo desky na podlahu jsou určitě výrobkem na léta. Přestože vyžadují náležitou péči a pravidelnou ochranu, vnáší do interiéru jedinečnou přírodní atmosféru a zaručují funkčnost po mnoho let. Stojí za zmínku, že čím je dřevo starší, tím je hezčí. A to může také hovořit ve prospěch klasických palubek a parket. Samozřejmě existuje stále mnoho příznivců podlahových panelů, ale každému, kdo se zaměřuje na eleganci, přirozenost a nadčasovost podlahy, doporučujeme zvolit podlahu ve formě desek, např. deska Barlinek nebo dýhované podlahové panely (Dýhované plovoucí podlahy).
Výhody dřevěné podlahy
Podlaha vyrobená z desek, stejně jako jakýkoliv jiný výrobek určený k dokončení podlahy, má výhody a nevýhody. Začněme tedy výhodami, protože těch je v případě dřeva mnohem více. A je to jak ve vizuální, funkční, tak v užitkové sféře. Zde jsou nejdůležitější z nich:
• Univerzálnost – parkety a desky jsou výrobky, které perfektně fungují jako prvky dekorace interiéru v různých stylech. Je těžké najít takový, který by ke dřevu vůbec neladil. Výběr dřevěné podlahy bude nejen správnou volbou, ale také designovým prvkem.
• Nadčasovost - jak jsme již zmínili, dřevo je tu s námi po celá staletí a neztrácí nic ze své hodnoty. Módní bylo před 100 lety, a je módní i dnes a s vysokou mírou pravděpodobnosti bude módní i po celá další desetiletí.
• Přirozenost - dřevěné podlahy jsou jedním z mála v 100% přírodních dokončovacích materiálů. To je jejich mimořádní výhoda a důvod, proč jsou tak často vybírány do skandinávských, rustikálních, boho, klasických nebo provensálských interiérů.
• Teplo – jakýkoliv interiér, kde je dřevo použito, se stává rázem útulným, teplým a přátelským. Podlahová krytina vyrobená z přírodního dřeva je ideální pro interiéry, jehož majiteli záleží na teplé, útulné a vřelé atmosféře, které vytvoří u něj doma. Dokonale ladí k designovým prvkům, jako jsou: nábytek do obývacího pokoje, nábytek do ložnice, kuchyňský nábytek a pracovní desky.
• Trvanlivost – desky z masivního dřeva jsou odolné vůči různým druhům poškození a odření. Samozřejmě vyžadují péči a pravidelnou ochranu, ale vyplácejí se skutečně dlouhou životností. Stojí za to zdůraznit, že v tomto ohledu jsou mnohem lepší než podlahové panely a vrstvené desky.
• Obnovitelný povrch - podlahové desky jsou mimořádně vděčným materiálem. Estetické a elegantní přinášejí příjemnou atmosféru do každého interiéru. I když se jejich vrchní vrstva časem opotřebuje nebo poškrábe, lze ji snadno obnovit a ochránit. V tomto ohledu dominují nad podlahovými panely, které jsou bohužel pro takové úpravy zcela nevhodné.
• Izolační vlastnosti - dřevěné podlahy jsou díky své tloušťce a hustotě vynikajícím tepelným a akustickým izolantem. Interiér, ve kterém byly použity podlahové desky, udrží teplo a chrání před nadměrným hlukem, například od sousedů žijících o podlaží níže.
Nevýhody dřevěné podlahy
Známe výhody, stojí za to také poznat nevýhody dřevěné podlahy. Není jich mnoho, ale pokud chceme být k tématu upřímní, stojí za to napsat o těch pár, které jsou.
• Náchylnost k poškrábání – povrch parket a pevná dřevěná prkna jsou vystaveny poškrábání a oděrům. Ty jsou samozřejmě při každodenním používání nevyhnutelné. Nemá cenu se tím ovšem příliš trápit, protože, jak jsme již zmínili, obnovení tohoto druhu poškození v případě dřeva není velký problém. Povrch můžete také chránit další vrstvou laku, barvy nebo lazury, čímž minimalizujete možné mechanické poškození.
• Citlivost na deformaci - málokdo ví, že se dřevo může deformovat. Některé druhy jsou k tomu náchylnější, zvláště pokud je v bytě příliš sucho a je vyhřátý. V takové situaci se dřevo může scvrknout a vytvořit nevzhledné mezery. Jak se vyhnout tak nepříjemným situacím? Zaprvé si vyberte osvědčené dřeviny, jako jsou dub, ořech nebo jasan. Zadruhé, v místnosti, kde je položena podlaha, udržujte odpovídající úroveň vlhkosti.
• Cena – pro mnoho lidí je cena také další nevýhodou. V závislosti na výrobci a druhu materiálu se může pohybovat od 700 Kč za m2 až po 1400 Kč za m2 kvalitního nebo exotického dřeva.
Dřevěné podlahy mají výhody a nevýhody, ale celkové hodnocení je pro tento typ materiálu rozhodně plus.
Jak pečovat o dřevěnou podlahu
Péče o dřevěnou podlahu nevyžaduje ani mimořádné činnosti, ani speciální vybavení. Vyžaduje však použití vhodných čistících a ošetřovacích prostředků a také jejich systematické používání. Pokud se budete řídit těmito dvěma jednoduchými pravidly, nebude udržování dřevěné podlahy v dobrém stavu obtížné.
Shrnutí
Přírodní dřevo je vynikající volbou pro dokončení jakéhokoliv interiéru. Dřevěné podlahy se vyznačují elegancí, přírodní krásou, mimořádným designem a bohatými barvami. Dodají každé místnosti útulnost a teplo. Hodí se k mnoha stylům a různým aranžmá. Mají mnoho výhod, které určují jejich funkčnost. Největší výhodou dřevěné podlahy je možnost opakované renovace a broušení, bez nutnosti její výměny v případě poškození nebo poškrábání.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Laminátové podlahy | Vinylové podlahy | PVC podlahové krytiny | Kobercové krytiny |