Co je to kompozit? Kde jej můžete použít?
Krásná dřevěná terasa je nepostradatelným prvkem každého komfortního domova. Právě zde trávíme hodně času v létě, ale i na jaře a na podzim, když to počasí dovolí. Dřevo bohužel nepatří mezi materiály, které nejlépe odolávají měnícím se povětrnostním podmínkám. Aby si zachoval svůj atraktivní vzhled, musí být pravidelně udržován a renovován. A to jak víte, stojí peníze. To je důvod, proč mnoho majitelů domů volí kompozitní materiály jako alternativu ke dřevu. Zjistěte k čemu, kde a jak jej lze použít!
V tomto článku:
1. Kompozit - univerzální stavební materiál
2. Četné výhody a vlastnosti kompozitů
3. Typy kompozitních desek
4. Montáž kompozitů
5. Jak pečovat o kompozitní materiál
Kompozit - univerzální stavební materiál
Rozvíjející se technologie a rostoucí potřeby stavebnictví vyžadují od výrobce materiálů, jako jsou např panely a desky, vývoj nových a kvalitnějších řešení. Výsledkem pravě takového vyvoje jsou kompozitní konstrukce. Kompozit obecně znamená složený materiál vzniklý spojením materiálů. Moderní kompozitní desky jsou směsí plastu s dřevěným vláknem, bambusem nebo moukou. Přidávají se také barviva, stabilizátory a antioxidanty, aby materiál byl účinnější a dobře vypadal. Do vysoce kvalitních kompozitních materiálů používaných v exteriéru se přidávají také UV filtry.
Ve skutečnosti jsou různé typy kompozitů přítomny v našem každodenním životě po staletí. V současnosti jsou nejrozšířenější mimo jiné: překližka, laminátové podlahové panely, sklokeramická hmota, OSB desky nebo beton. Vyrábí se z nich nejen podlahové krytiny, ale také například nábytek.
Nejběžnější složkou kompozitu je polyvinylchlorid (PVC), polypropylen (PP) nebo vysokohustotní polyethylen (HDPE). Za nejlepší jsou považovány kompozity na bázi PVC. Struktura takového spojení se vyznačuje trvanlivostí a vysokou tvrdostí. Patří mezi nehořlavé materiály. Vysoce kvalitní jsou také polymerní strukturní kompozity na bázi HDPE. Na tyto typy výrobků s různými vlastnostmi se může vztahovat záruka až 25 let!
Odborník radí! Při hledání kvalitních a cenově atraktivních kompozitů pro použití na terase bychom se měli vyhýbat materiálům neznámého původu. |
Četné výhody a vlastnosti kompozitů
Kompozitní desky na rozdíl od přirodního dřeva nejsou biologicky rozložitelné. V praxi to znamená, že nevyžadují impregnaci ani pravidelnou renovaci. Vypadají přitom stejně přirozeně a atraktivně jako dřevěné podlahy. Vyznačují se také větší odolností proti mechanickému poškození, poškrábání, vysoké teplotě a oděru.
Kompozitní desky na balkóny a terasy neabsorbují vodu a vynikají také odolností proti deformaci vlivem vlhkosti. Díky tomu lze kompozitní terasové systémy úspěšně instalovat v blízkosti vodních nádrží. Podlaha z kompozitních materiálů se neodlepuje a neodlupuje. Navíc neklouže, ani když je mokrá – to je velmi důležitý aspekt bezpečného používání terasy.
Typy kompozitních desek
Kompozitní desky mají plnou nebo komorovou strukturu. V moderním stavebnictví jsou nejrozšířenější ty druhé - jsou levnější než masivní desky a vyznačují se nízkou hmotností. Plná prkna jsou naopak odolnější a pevnější. Jejich cena by nás ale neměla zmást – kvalitní vícekomorové desky mají někdy lepší vlastnosti než nekvalitní masivní desky.
Plné desky vyrobené z kompozitu lze řezat na míru - stejně jako dřevo. Po rozříznutí nemají žádné viditelné komory. Naopak v případě oříznutí komorové kompozitní desky je potřeba její okraje zamaskovat speciálními krytky.
Stavební kompozity jsou k dispozici v různých provedeních a barvách. Mnohdy jejich vzhled vychází z přírodních surovin – mohou mít například kresbu letokruhů, a připomínat tak skutečné dřevo – pouhým okem je těžké rozpoznat, že máme co do činění se syntetickým materiálem. Povrch desek může být hladký nebo drážkovaný a kartáčovaný.
Odborník radí! Při rozhodování o pořízení na terasu WPC systému kompozitních podlahových panelů pořiďte si materiál hned na celou terasu. Prvky z jednotlivých šarží (i stejného modelu) se mohou mírně lišit odstínem. V supermarketu tyto rozdíly nemusí být vidět, ale v hotové podlaze mohou výsledný efekt mírně kazit. |
Montáž kompozitů
Kompozitní terasové systémy se velmi snadno instalují, díky speciálnímu systému uchycení na pero a drážku. Nejčastěji se používají nerezové šrouby a speciální spony. Podlahu z kompoziotních desek snadno položíme sami. Vysledkem bude trvanlivá, odolná a vzhledově velmi atraktivní podlaha na terasu.
Jak pečovat o kompozitní materiál
Kompozity se vyznačují vysokou odolností a nevyžadují zvláštní péči. Aby si však zachovaly své vlastnosti a atraktivní vzhled, musí být správně používány. V první řadě je třeba je chránit před nečistotami – vícevrstvý materiál bohužel rychle absorbuje mastnotu a další barvící látky. Nejde samozřejmě o to, abychom zakazovali členům domácnosti a návštěvám se stolovat na terase. Když na terasová prkna rozlijete například červené víno nebo tučné jídlo, je nutné podlahu co nejdříve vyčistit.
Pokud na kompozitu zůstávají skvrny i přes vyčištění, lze špinavý povrch obrousit měděným kartáčem nebo jemným brusným papírem. To je potřeba udělat podél drážek. Zpočátku bude kompozit v tomto místě tmavší, ale časem se barva podlahy vyrovná vlivem slunce.
Desky tohoto typu čistíme proudem vody. V případě obtížnějšího znečištění můžete v tomto místě použít saponát. Kompozit se vlivem UV záření nemění, ale jeho barva může časem zesvětlit. Abychom se vyhnuli efektu nerovnoměrného vyblednutí podlahy, měli bychom čas od času přeskupit terasový nábytek, květináče a další předměty trvale umístěné na terase.
Kompozit se poměrně rychle zahřívá a jeho povrch je velmi teplý. Abyste předešli tomuto nepohodlí, nainstalujte na jižně orientovanou terasu terasové markýzy nebo zastřešení. Díky tomu získáte příjemný prostor pro relaxaci a odpočinek pro celou rodinu!
NECHTE SE INSPIROVAT!
Obkladový kámen Mirror Kalahari | Obkladový kámen Gobi | Obkladový kámen Diamante | Obkladový kámen Roma |