Nejlepší prkna na balkón a terasu - jaké dřevo zvolit?
Dřevěná podlaha krásně vypadá, dodává útulnost a je hřejivá na dotek. Při rozhodování o takové úpravě balkónu či terasy je však potřeba zvolit takový druh dřeva, který má vysokou odolnost proti mechanickému poškození a měnícím se povětrnostním podmínkám. Jen tak si můžeme být jistí, že si masivní terasová prkna zachovají svůj estetický vzhled po mnoho let.
Nabídka terasových prken dostupných na trhu je tak široká, že výběr nijak neusnadňuje. Než půjdete do obchodu, stojí za to se na chvíli seznámit s vlastnostmi různých druhů dřeva.
V první řadě se zamyslete nad následujícími otázky:
• Bude terasa intenzivně využívána?
• Je chraněná před deštěm a větrem?
• Má střechu?
• Zajímá nás více přirozený vzhled nebo snadná péče?
• Jaký druh dřeva se bude hodit k podlaze v obývacím pokoji?
• Jaký mamé rozpočet na terasová prkna?
Odpovědi na tyto otázky nám umožní vybrat si dřevo na terasu dle našich potřeb a preferencí.
V tomto článku:
1. Jaké dřevo je vhodné na terasu a balkón?
2. Jaká terasová prkna zvolit - dřevěná nebo kompozitní?
3. Terasová prkna - impregnace dřeva na terasu
Jaké dřevo je vhodné na terasu a balkón?
Přehled domacích dřevin
Většina evropských dřevin má jedinečnou kresbu letokruhů, díky čemuž vypadá velmi stylově. Domácí dřevo na terasu je mnohem levnější než exotické dřevo, ale oproti němu má nižší tvrdost a je méně odolné vůči vlhkosti a mikroorganismům, proto se v surovém stavu mnohem rychleji láme a kazí. Jeho životnost lze prodloužit pravidelným používáním impregnace, jako jsou oleje na dřevo, laková mořidla, lazury na dřevo a laky na dřevo.
Prkna z borovice
Terasová prkna z borovice jsou levná, dobře dostupná a díky své měkkosti se dají bez problémů zpracovávat a natírat. Musíte však počítat s tím, že mají malou životnost a odolnost proti oděru, takže budou mnohem lepší surovinou na nábytek než pro podlahu na balkón a terasy. Prkna z borovice na terasu mají obvykle lehce žlutý nebo růžový odstín, ale můžou mít i jiné odstíny. Její životnost je cca 10 let.
Smrková prkna
Terasová prkna ze skandinávského smrku mají světlou, slámovou barvu a vysoký obsah pryskyřice, která je částečně chrání vůči vodě a vlhkosti. Neznamená to však, že by smrkové terasové podesty nevyžadovaly údržbu. Stejně jako v případě prken z borovice se doporučuje tlaková impregnace, která zvýší odolnost ochranné vrstvy. Smrkové dřevo by nemělo přijít do přímého kontaktu s vlhkým podkladem, mohlo by prasknout.
Modřín evropský
Výběrem prken z modřínu evropského za přiznivou cenu získáte pevnou a odolnou podlahu na terasu nebo balkón. Při správné impregnaci mohou modřínové desky použité na výrobu terasy vydržet ve velmi dobrém stavu až 15 let.
Dubové dřevo
Tento druh dřeva není třeba reklamovat. Spojuje totiž estetické hodnoty s velmi vysokou odolností, proto je vhodné jak pro výrobu nábytku, tak i pro podlahu na balkón či venkovní terasu. Dub je nejtvrdším druhem tuzemského dřeva – má nejvyšší odolnost proti oděru a poškrábání. Má také vysokou tvarovou stálost, to znamená, že jen nepatrně mění svůj objem vlivem kolísání teploty a vlhkosti vzduchu.
Domácí dřeviny jako olše nebo buk naopak nejsou vhodné pro venkovní použití. Terasová prkna z nich vyrobená se vlivem vlhkosti rychle deformují.
Exotické dřeviny
Exotické dřevo se vyznačuje kompaktní strukturou a vysokým obsahem pryskyřice, tříslovin a olejů. Díky své struktuře je extrémně tvrdé, pevné a odolné proti oděru, vlhkosti a vodě. Na rozdíl od domácích druhů nevyžaduje impregnaci a terasy a podesty z něj vydrží několik desítek let.
Přestože měnící se povětrnostní podmínky nemají vliv na životnost podlah z exotického dřeva, mohou mírně zešednout. Z toho důvodu se vyplatí alespoň jednou ročně zabezpečit jejich povrch speciálním olejem. Látky obsažené ve dřevě navíc reagují ve spojení se železem a ty způsobují korozi kovových částí. Aby tomu zabránit, měli byste při stavbě terasy z exotického dřeva používat pouze nerezové nebo mosazné šrouby.
Nevýhodou exotického dřeva je jeho obtížné zpracování. Nejoblíbenější druhy, jako je teak, massaranduba a bangkirai, jsou nejen velmi tvrdé, ale také snadno se odštipuje. Při montáži dřevěné podlahy z těchto dřevin je lepší místo hřebíků použít vruty, které se vkládají do předem vyvrtaných otvorů.
Terasová prkna z masivního exotického dřeva jsou mnohem dražší než ty z domácích dřevin a mají charakteristickou načervenalou barvu.
Sibiřský modřín
Sibiřský modřín má slámovou barvu a zřetelné letokruhy. V drsném klimatu roste velmi pomalu, díky tomu má kompaktní strukturu, díky níž je tvrdý a vysoce odolný vůči mechanickému poškození. Impregnované dřevěné terasy ze sibiřského modřínu mají životnost až 30 let.
Jaké terasová prkna zvolit - dřevěná nebo kompozitní?
Populární alternativou dřevěných terasových prken jsou kompozitní desky vyrobené převážně z plastů jako je polypropylen, hutněný polyetylen nebo polyvinylchlorid. Při rozhodování o terase z kompozitních prken věnujte pozornost poměru dřevěné moučky a plastu obsaženého ve složení kompozitu.
Kompozitní desky jsou rozhodně odolnější než dřevěné, a přitom se lehce a snadno instalují. Nevyžadují údržbu, protože je nepoškozuje voda, vlhkost, UV záření a mikroby. Mají však své nevýhody – v létě se zahřívají a vlivem velmi vysokých teplot (například horkého tuku) se mohou poškodit. Dřevěná terasa navíc působí mnohem útulněji a vytváří jedinečnou atmosféru napomáhající k relaxaci na čerstvém vzduchu.
Terasová prkna - impregnace dřeva na terasu
Dřevěná prkna na terase či balkóně je potřeba pravidelně udržovat. Pravidelná péče prodlužuje jejich životnost a zajišťuje dlouhodobě estetický vzhled. I to nejlepší dřevo na terasu je potřeba chránit použitím impregnace dvakrát ročně – na začátku jarní sezóny a po skončení letní sezóny. Výběr impregnačních přípravků závisí na individuálních preferencích, ale je třeba pamatovat na důsledné používání stejného typu přípravku.
Pokud je terasa vyrobena z exotického dřeva, údržba není nutná, ale doporučuje se - díky ní vydrží terasová prkna v původním stavu i několik desítek let.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jaký elegantní panelový plot si vybrat? | |
Betonový gril na zahradě – jak jej zařídit? | |
Jak rozlišit dlažbu od obkladů |