Jak vyrobit základnu pro zahradní domek?
Skladování různých druhů příslušenství, zahradního nářadí a zařízení se může zdát problematické, zejména pokud každým rokem stále více přibývá vybavení a nástroje zabírají stále více místa. Pokud máme na zahradě nebo pozemku trochu volného místa, stojí za to zvážit výstavbu nebo koupi vlastního domku na nářadí, který vám umožní uložit všechny potřebné věci. Dřevěný zahradní domek lze postavit na jakémkoliv pozemku. K jeho výstavbě obvykle není nutné povolení.
V tomto článku:
1. Příprava základny pro domek na nářadí
2. Umístění domku na nářadí na trávě
3. Příprava základu pro domek
4. Jak správně umístit domek na nářadí?
5. Údržba a používání domku na nářadí
Zahradní domky mohou být užitečné nejen pro skladování všech druhů nářadí, vybavení nebo zahradního nábytku. Pokud zvolíme vhodný projekt nebo hotový model s okny, můžeme v něm provádět různé drobné práce, například přípravu sazenic. Lze jej také použít k rekreačním účelům, například dětem na hraní. Zahradní domky mohou připomínat zahradní altány nebo splynout se zahradní vegetací osázenou vinnou révou. Než však začnete stavět vlastní domek, měli byste zjistit, jak připravit pro něj základ.
Výrobci hotových domků doporučují, aby veškerá zahradní architektura, ke které tenhle prvek nepochybně patří, byla umístěna hlavně na rovném a stabilním terénu. Perfektním řešením bude betonový potěr, dlaždice nebo dlažební kameny ( Zahradní venkovní dlažba ). Umístění domku na nářadí přímo na nepřipravený podklad - trávu nebo písek - bude během silných dešťů velmi problematické, protože i při mírném sesuvu půdy se konstrukce začne naklánět a může se poškodit.
Příprava základu pro domek
Stojí za to zajistit, aby byl prostor pod výstavbou čistý, suchý a rovný. Minimum, které je třeba vzít v úvahu při zřizování nebo montáži kůlny na zahradu, je vyrovnání terénu a nanesení vhodného množství drceného kamene a kameniva. Správná příprava půdy nám pomůže vyhnout se zbytečným problémům. Umístění stavby na vlhkou zem může mít mimo jiné za následek výskyt plísní nebo hniloby domků, v případě , že dřevěný povrch bude umístěn přímo na zemi. Také stojí za to připravit pevný základ pro domek na zahradní nářadí, aby byl celek stabilnější. Pro jistotu, že váš dřevěný zahradní domek (Dřevěné zahradní domky) bude stát ve svislé poloze, zkontrolujte základ pomocívodováhy, a případně upravte.
Umístění domku na nářadí na trávě
Pokud se přesto rozhodnete umístit stavbu přímo na trávu, nezapomeňte zcela odstranit všechny kameny a jiné tvrdé předměty. Jakékoliv nerovnosti znemožní umístění domku v rovině nebo můžou způsobit poškození podlahy. Abychom správně připravili povrch, měli bychom posekat trávu a vyrovnat případné nerovnosti půdy na povrchu pod domem. Je důležité, aby byl terén vyrovnaný a stabilní - pokud jsme nuceni jej vyrovnat, je lepší počkat s umístěním domu, dokud neprší, aby se půda stabilizovala. Bezpečnější metodou bude samozřejmě potěr pro zahradní domek nebo použití betonových bloků, které vytvoří odolnější podklad.
Základna pro zahradní kůlnu
Nejlepším řešením pro tento typ výstavby je základová deska. Poskytuje dostatečně pevný a stabilní podklad, na který můžeme rovnoměrně umístit kůlnu. Na rovný povrch bez problému umístíme příslušenství pro zahradní architekturu, například připravenou podlahu pro domek na nářadí. Než však začneme stavět základ, musíme naplánovat místo pro zřízení konstrukce. Důležitým faktorem při určování polohy domku je síla a směr větru. Vliv větru na domek na nářadí by měl být relativně malý, zejména ze strany dveří, aby se zabránilo poškození nebo zlomení závěsů v důsledku silného větru. Také bychom neměli zapomenout pečlivě zavírat dveře, když se objekt nepoužívá.
Jak správně umístit domek na nářadí?
Základ pro dřevěné domky na chatu je jedna věc, stojí za to zvážit další aspekty montáže zahradních konstrukcí. Nezapomeňte dodržovat přiměřenou vzdálenost od ostatních budov nebo zdí, abyste předešli problémům s montáží nebo pozdějším používáním objektu. Aby bylo možné volně pracovat a pohybovat se kolem objektu, měla by být vzdálenost od plotu nebo jiných budov cca 1 m. Pokud je cílovým místem pro kůlnu roh pozemku, můžeme ji nejprve sestavit a teprve poté přesunout na vhodné místo. Vezměte však v úvahu často značnou hmotnost a velikost domku.
Příprava podkladu z bloků - krok za krokem
Vyrovnání a zpevnění půdy je nezbytností téměř pro každou stavbu. Standardem je použití betonového základu, oblíbené jsou také dlažební kostky nebo betonové bloky (obvykle váží od 20 do 29 kg). Volba způsobu, který použijete k vyrovnání terénu, závisí na typu stavby, našich finančních možnostech a individuálních preferencích. Ke stabilizaci objektu stačí metoda založená na dříve zmíněných blocích. Betonové bloky jsou odolné proti tlaku, málo nasákavé a mrazuvzdorné. Samotná pokládka je docela snadná a zvládnete ji sami.
Zahajte přípravu stavby tím, že určíte velikost plochy, kde má výstavba probíhat. Vymezte prostor pomocí čtyř kolíků spojených provázkem. Poté očistěte stanoviště od nečistot a rostlin a pomocí ryče odstraňte travní pokryv.
V dalším kroku vykopejte jámu hlubokou přibližně 30 cm. U menší stavby použijte rýč, při větším výkopu si raději pronajměte bagr.
Do vyhloubeného prostoru nasypte asi 7 cm vrstvu písku a povrch důkladně srovnejte. Použijte zhutňovač, který si můžete na dobu přípravy zapůjčit. Na písek položte dvě vrstvy bílé geotextilie a na ni nasypte další několikacentimetrovou vrstvu písku. Po zhutnění této vrstvy vytvoříte pevný základ.
Nakonec na připravený podklad nasypte přibližně 10 cm tenkou vrstvu drceného kamene s frakcí 31–65 mm a rovnoměrně ji rozprostřete po celé ploše. Kámen důkladně zhutněte. Jako poslední vrstvu nasypte několik centimetrů drceného kamene s frakcí 16 mm a opět vše zhutněte.
Položte betonové bloky na připravený a zpevněný podklad. Jen na ně pak můžete bezpečně usadit dřevěnou konstrukci domku.
Údržba a používání domku na nářadí
Pokud jste se rozhodli pro plastové zahradní domky, měli byste pamatovat na to, abyste nedávali dovnitř horké předměty, jako jsou grily nebo pájky. Abyste minimalizovali riziko vzniku deformací a těšili se dlouho bezvadným stavem domku na nářadí, měli byste těžší předměty pokládat na podlahu, a zároveň zabránit tomu, aby se opírali o stěny. Pro čištění domku je nejlepší použít zahradní hadici nebo jemné čisticí prostředky, Naopak vyhýbejte se tvrdým kartáčům nebo silným čistícím prostředkům. Odmašťovače mohou trvale poškodit jeho povrch.
INSPIRUJTE SE !!!
![]() |
|||
Zahradní domky | Zahradní architektura | Zahradní domky na nářadí | Zahradní altány a pergoly |