Zahradní dřevník - přístřešek na dřevo
Drobná zahradní architektura zahradu zkrášluje a činí ji funkčnější. Mezi drobnou architekturou jsou prvky jako lavičky a altány, které slouží k odpočinku, ale do této skupiny patří i zahradní domky, domky na nářadí a dřevníky. Poslední jmenované slouží především pro skladování palivového dřeva, ale přístřešek může plnit i další funkce, například místa pro uskladnění nářadí. Vyplatí se vědět, jak dřevníky vypadají, k čemu můžete přístřešky na dřevo na Vaší zahradě navíc využít a jak je v zahradním prostoru pěkně naaranžovat.
V tomto článku:
1. Dřevěný přístřešek na dřevo v zahradním prostoru
2. Přístřešek na dřevo ve formě zahradního domku
3. Dřevník ve formě altánu nebo přístřešku
4. Přístřešek na dřevo a nářadí ve formě přístavby
5. Dřevníky a skladování dříví
6. Dřevěné přístřešky na nářadí a zahradní příslušenství
7. Nejlepší místo pro přístřešek na dřevo
8. Vnější uspořádání dřevníku na zahradě
Dřevěný přístřešek na dřevo v zahradním prostoru
Přístřešek na palivové dříví je stavba ze dřeva, která připomíná malý domek. Může být vybaven dveřmi a okny, ale může mít i podobu malého přístřešku, který je z jedné, dvou nebo tří stran krytý.
Při stavbě dřevníku je důležitá střešní krytina, která chrání palivové dříví před deštěm. Uskladněné dřevo by také mělo mít přísun čerstvého vzduchu, je proto vhodné, pokud přístřešky na dřevo mají ventilaci – díky tomu dřevo rychleji vyschne a nebudou se na něm rozvíjet plísně ani houby. Z tohoto důvodu mají přístřešky na dřevo často prolamovanou strukturu.
Při stavbě dřevníku se vyplatí věnovat pozornost střeše a podlaze. Střecha může být dřevěná, ale také lze použít střešní tašku, plech či lepenku. Díky vhodné střeše palivové dříví nenavlhne a bude moci dobře schnout. Důležitou součástí je také kvalitní podlaha, která izoluje dřevo od země. Přístřešek může mít dřevěnou, dlažební nebo betonovou podlahu.
Při výrobě dřevěného dřevníku nezapomeňte na správnou ochranu materiálu. Impregnace zajišťuje odolnost dřeva a dlouhou životnost.
Přístřešek na dřevo ve formě zahradního domku
Na každé zahradě lze umístit přístřešek na dřevo v trochu jiné formě. Oblíbeným typem je dřevník ve formě zahradního domku. Výhodou takového přístřešku je dokonalá ochrana palivového dřeva před deštěm. Takové dřevníky ovšem většinou nemají prolamované stěny a proto dřevo se musí pokládat volně, aby nezplesnivělo.
K výstavbě přístřešku pro dříví můžete využít drobné prvky zahradní architektury dostupné v našem obchodě. Vyplatí se využít rovněž další prvky - domky na nářadí a dřevěné domky. Kovové a plastové domky nebudou však v tomto případě dobrou volbou, protože cirkulace vzduchu v nich nemusí být pro uskladnění dřeva dostatečná.
Dřevník ve formě altánu nebo přístřešku
Mezi oblíbené typy dřevníků patří také atraktivní drobné stavby, jako jsou prolamované altánky nebo přístřešky. Jejich výhodou je dobrá ochrana před deštěm při zajištění dostatečné cirkulace vzduchu. Dřevo je chráněno proti vlhkosti a zároveň přirozeně schne proudícím větrem.
Altán či přístřešek pro auto mohou mít stěny. Nejčastěji jsou to dřevěné prolamované stěny, které zajišťují proudění vzduchu a zároveň poskytují dobrou oporu i pro velmi vysoké hromady dřeva.
Přístřešek na dřevo a nářadí ve formě přístavby
Ne vždy se v zahradním prostoru najde místo pro výstavbu samostatného přístřešku na dřevo. V takové situaci je nejlepší postavit přístavbu ke stávajícímu objektu: domu, garáži či kůlně. Takový přístřešek na dřevo nezabere mnoho místa a může působit opravdu esteticky. Ujistěte se však, že k budově nepřiléhají více než dvě stěny, zajistí to dobrou cirkulaci vzduchu.
Můžete se rozhodnout pro jednoduchou stavbu přístavby z dřevěných prvků anebo vytvořit složitější konstrukci ze zděných sloupů - taková stavba pak bude přístavbou stávajícího objektu. Je dobré zajistit, aby materiály použité při stavbě přístřešku ladily s ostatními prvky hlavní budovy.
Dřevníky a skladování dříví
Přístřešek na dřevo je stavba, která slouží především ke skladování dřeva na topení. Krásné a praktické dřevníky tedy poslouží k uskladnění paliva, které se používá k topení v krbu či kamnech. Dle vlastních potřeb lze dřevníky přizpůsobit k uskladnění větších či menších kusů dříví. Během výstavby se vyplatí vnitřní prostor dřevníku rozdělit tak, aby se v něm mohly skladovat větší kusy dřeva, malá polena, ale i dřevěné plevy.
Funkční rozdělení prostoru je možné několika způsoby. Polena různých velikostí můžete uspořádat na oddělená místa anebo vydělit příslušné přihrádky - k tomu budou užitečné desky či dřevěná mřížka.
Při stavbě dřevníku se nesmí zapomenout na podlahu. Během skladování dříví by mělo být izolováno od země, aby nenavlhlo. Podlaha může být vyrobena ze dřeva, betonu nebo dlažebních kostek. Kvalitně provedená a chráněná podlaha je nejdůležitějším prvkem konstrukce, protože je přístřešek ze spodu nejvíce vystaven vlhkosti a nepříznivým podmínkám.
Dřevěné přístřešky na nářadí a zahradní příslušenství
Přístřešek na dřevo lze využít i k uskladnění nářadí či například potřebného na zahradě příslušenství. V takových případech můžete část přístřešku využívat na dřevo a část na nářadí. Je to vhodné řešení pro ty, kteří nemají zahradní domky či kůlny na uskladnění více příslušenství. V takové situaci je dobré prostor dodatečně vybavit a umístit do dřevníku regály nebo police.
Je však třeba pamatovat na to, že v přístřešku na dřevo je důležitá cirkulace vzduchu, proto by se tam mělo skladovat pouze nářadí a příslušenství, které nevyžadují suché a chráněné místo před větrem.
Nejlepší místo pro přístřešek na dřevo
Obchod BauMax nabízí jak altány a přístřešky, tak plastové zahradní domky a kovové zahradní domky. Jedná se o poměrně velké stavby, které mohou dominovat v zahradním prostoru. Aby dřevník nezakrýval důležitější prvky na zahradě, najdete pro něj vhodné místo. Přístřešek na dřevo si můžete postavit na kraji zahrady nebo u jiných staveb, kde nebude jejich konstrukce tolik vidět.
Dřevěné přístřešky na dřevo a nářadí snaze zapadnou do zahradního prostoru, a nebudou příliš vidět – dřevo je přírodní materiál a snadněji zapadne do okolí zahrady. Pokud jsou sloupy a stěny vyrobeny z jiného materiálu, například oceli nebo betonu, musí být odpovídajícím způsobem natřeny nebo přikryty.
Důležitá je rovněž střecha. Pokud je střecha dřevěná nebo tašková, bude v prostoru působit estetičtěji, plech by měl být natřen stejně jako sloupy. Vhodným uspořádáním daného výrobku bude prostor zahrady vypadat atraktivněji na pohled a relaxace na zahradě bude příjemnější.
Vnější uspořádání dřevníku na zahradě
Dřevník lze uspořádat zvenku takovým způsobem, aby efektně zapadl do prostoru zahrady. Vyplatí se kolem něj vysadit okrasné keře nebo malé stromky. Dobře poslouží růže a šeřík. Je však třeba pamatovat na to, že rostlinná zástěna nesmí být příliš těsná, vzduch musí uvnitř volně proudit. Výsadby zelení se nedoporučují provádět ze všech stran.
Je dobré zvážit i uspořádání samotné střechy. Vytvořit zahradu na střeše není nic složitého a výsledek může být opravdu efektní. Zajímavým řešením bude také výsadba popínavých rostlin – k takovým výsadbám se hodí popínavé růže nebo loubinec.
Pokud budete hledat hotové dřevníky, u nás najdete bohatý výběr produktů skladem. V našem internetovém obchodě BauMax najdete nejprodávanější produkty a novinky v kategorii zahradní architektura. Součástí nabídky jsou nejen přístřešky na dřevo, ale i mnoho dalších produktů vhodných pro vybavení prostoru vaší zahrady. Výrobce zaručuje kvalitní produkty, a my, výhodnou cenu nabízeného námi zboží . Neváhejte, a ještě dnes si prohlédněte produkty, jaké jsme pro vás připravili. Pro snadnější vyhledávání můžete použít nastavení filtru, jakým je například cena zboží, ale i mnoho dalších. U nás si vybere každý!
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak zařídit zahradu? Co a kdy zasadit? Poradíme!
Kam umístit pergolu na zahradě?