Zahradní sauna – jak ji využít v zimě?
Venkovní sauna je stále oblíbenějším prvkem drobné zahradní architektury, který se umisťuje do zahrad a na pozemky. Většinou venkovní sauna má podobu malého dřevěného domku nebo obrovského sudu. Ve finské sauně se pomocí kamen udržuje vysoká teplota, což má skvělý účinek pro kondici a zdraví. Pobyt v sauně byl po staletí, nejen ve finsku, považován za vynikající proceduru pro zlepšení zdraví a také vnějšího vzhledu. V současné době venkovní saunu či saunu v bytě využívá stále více lidí. Podívejte se, jak saunovat v zimě – je to nesmírně příjemná a zdravá aktivita!
V tomto článku:
1. Proč se vyplatí investovat do zahradní finské sauny?
2. Zahradní sauny pro zdraví a krásu
4. Venkovní zahradní sauna – jak ji správně používat?
Proč se vyplatí investovat do zahradní finské sauny?
Venkovní sauna pomocí saunových kamen nahřívá vaše tělo a umožňuje skvělou relaxaci. Díky tomu se tělo otužuje. Vlivem vysoké vlhkosti a vysoké teploty se navíc vylučují s organismu toxiny. Hotové venkovní sauny umožňují vytvořit vhodný saunový prostor. V případě, že hledáte sauny, kamna a saunové přislušenství, podívejte se na nabídku našeho obchodu. Venkovní sauna má většinou podobu malého domku, ale k dostání jsou rovněž modely ve tvaru sudu. Výhodou druhého typu sauny je, že nezabere na zahradě tolik prostoru. Díky tomu si budete moci vybrat finskou saunu, která se vám bude více líbit, nebo která lépe zapadne do vašeho venkovního prostoru. Ze sauny se totiž zároveň stane zajímavý a jedinečný prvek zahradní architektury, který výrazně zvedne estetiku okolí. S výběrem proto nepospíchejte, vše si dobře rozmyslete, aby konečný vzhled sauny na zahradě splnil vaše očekávání. Stejně důležitou otázkou, je také volba saunových kamen. Sauny lze ohřívat více způsoby. Nejpopulárnější je způsob vytápění na dřevo, ovšem do sauny v bytě je nevhodný. Tady se osvědčí elektrická kamna nebo si můžete pořídit infrasaunu. Relaxace v infrasauně bude stejně účinná.
Zahradní sauny pro zdraví a krásu
Sauny nebo zahradní sauny slouží především ke zdravotním procedůrám. Krátkodobé vystavení těla zvýšeným teplotám a zvýšené vlhkosti otužuje organismus a zlepšuje imunitu. Při pobytu v ní se zlepšuje práce krevního oběhu, budete mít také lepší pokožku či celkovou duševní pohodu. Aby výhody venkovní sauny její uživatelé byli schopní ocenit, stačí dva nebo tři pobyty v sauně týdně. Že je saunování více než relaxace není pochyb. Proto není divu, že sauny jsou u nás v poslední době tolik oblíbené a při zařizování zahradního prostoru se stalé více lidí rozhoduje pro sauny a sudy.
Zahradní sauna může mít různé podoby, proto rozlišujeme několik typů saun. Nejoblíbenější jsou venkovní sauny navržené ve tvaru domku. Obvykle se vyrábí ze smrkového dřeva (velmi často se vyrabí ze severského smrku, který je pevný a odolný). Může být samozřejmě použit i jiný materiál, to je otázkou preferencí.
Sudová zahradní sauna
Zahradní saunu (zejména finskou saunu) lze vyrobit rovněž jako sud. Taková zahradní káď je atraktivním řešením pro váš dům a zahradu. Vany se v poslední době často umísťují právě v sudech. Kde je málo místa, a vy se v zahradě nechcete tohoto prvku vzdát, pořiďte si sud. Výstavba sauny, jako je sudová, zabere nejen mnohem méně prostoru, ale také náklady jsou na její provoz mnohem nižší. A to v případě, že si sud pořídíte a budete jej často používat, je velmi důležité.
Sauna s tradičními kamny
Nejdůležitějším prvkem vybavení sauny a sudu jsou kamna. Tradiční finská sauna využívá kamna na dřevo. V kamnech se nahřívají kameny, které se polévají vodou - právě díky nim panuje v saunách vysoká teplota kolem 30 – 90 °C , ale i relativní vlhkost.
Sauna s ohřevem elektrickými kamny
Alternativou k tradičním kamnům jsou elektrická saunová kamna. Ohřev sauny se získává pomocí elektřiny. Elektrické kamna vyžadují stálé napájení, ale lze je ovládat na dálku. Je to tedy perfektní řešení, pokud sedíte doma a chcete, aby byla sauna připravena na konkrétní hodinu. Elektrická kamna můžete zakoupit i v našem obchodě - prohlédněte si naši nabídku a rozhodněte se pro model, který bude pro vás ten pravý.
Ostatní sauny
Zahradní sauna není jediná nabídka, kterou Vám můžeme představit. Jestli se zajímáte o alternativní možnosti, zajímavou nabídkou budou infrasauny, ve kterých se vysoká teplota získává díky infračervenému záření. Infrasauny jsou modely, které se obvykle instalují do bytu, můžete je umístit například do koupelny nebo i do ložnice.
Venkovní zahradní sauna – jak ji správně používat?
Zahradní sauna poskytuje relaxaci na nejvyšší úrovni. Abyste však zahradní saunu ocenili, musíte se ji naučit správně používat. Na otázku, jak používat saunu v zimě, rádi odpovíme – přečtěte si našeho průvodce a ověřte si, jak je její použití příjemné a jednoduché.
Rady pro začátečníky
Jako každá činnost, i saunování by mělo někde začínat. Pokud máte zájem o domácí SPA na zahradě, určitě se podívejte na nabídky saun. Pamatujte, že se před saunováním nesmíte přejídat ani pít alkohol. Příliš mnoho jídla představuje další zátěž pro tělo, které bude během sezení podrobeno velké zátěži. Konzumace alkoholu zase narušuje reální vnímání, co může vést k popáleninám nebo jiným nehodám!
Před vstupem do sauny
Před saunováním se osprchujte. To je důležite, aby byla pokožka očištěna zejména od přebytečné kosmetiky, jinak může dojít k podráždění a popálení kůže. Do sauny vstupujte nazí nebo v ručníku. Ženy mohou použít speciální bavlněné plavky, ovšem nejlépe saunování účinkuje, když jej provádíme bez oblečení nebo jak už bylo zmíněno, když se zabalíte jen do ručníku. Nezapomeňte také sundat všechny šperky – pokud si je ponecháte,mohou způsobit na kůží nepříjemné popáleniny.
Saunování
Používání domácího SPA na zahradě, tedy sauny, není složité, ovšem pro vlastní bezpečí musíte dodržovat určitá pravidla. Saunování by mělo trvat 5 až 15 minut. Čím méně zkušeností, tím kratší doba posezení by měla být. Ve vaší zahradní sauně můžete saunovat libovolně, i když obvykle se doporučují 3 posezení. Pro začátečníky stačí jedno posezení.
Saunování by mělo střídat ochlazování ve studené vodě. Fáze ochlazování by měla mezi sezením trvat 8 až 12 minut. Poslední ochlazení těla musí být delší (20 - 25 min).
Po saunování
Saunování je relaxační procedura, při které vysoká teplota způsobuje intenzivní pocení a ztrátu vody. Po každém saunování byste měli proto řádně doplnit tekutiny – pijte pouze čistou vodu, která pomůže vrátit stav organismu do jeho původního stavu. Pamatujte, že saunová kamna vytvářejí vysokou teplotu, která zvláště pro začátečníky nemusí být vhodná. Pokud se tedy během saunování cítíte hůř, okamžitě jej přerušte, i když vyznačený čas ještě neuplynul.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Vyplatí se koupit zahradní nábytek mimo sezónu? | |
Co je to kompozit? Kde jej můžete použít? | |
Podzimní zahradní dekorace |