Zakládání trávníku
Zajímá vás, kdy je ten správný čas na zakládání trávníku kolem vašeho domu? Odpověď je velmi jednoduchá. Pouze tedy když je terén už vyrovnaný. Všechny instalace a připojení jsou již v zemi. Když určíte místo pro květinové záhony, ovocné stromy a keře a vytvoříte předběžný návrh zahradní úpravy. Jedná se tedy o jednu z posledních prací, které se provádějí při terénních úpravách kolem domu. Jak probíhá proces zakládání trávníku krok za krokem? Poradíme.
Máme pro vás návod, který vám pomůže připravit místo, nástroje a semena pro správné založení trávníku.
V tomto článku:
1. Odstraňte nečistoty a zúrodněte půdu
2. Zakládání trávníku krok za krokem
3. Zakládání trávníku - příprava půdy
4. Odstraňte zbytky a pohnojte půdu
5. Druhy semen - setí semen
6. Vysev trávníku ze semen
Zakládání trávníku krok za krokem
Při zakládání trávníku stojí za to dodržovat několik jednoduchých pravidel, která vám umožní dosáhnout požadovaného efektu, kterým bude krásný „travní koberce“. Takový trávník nejen vyzdobí prostor, ale způsobí, že relaxace na zahradě bude mnohem příjemnější. Před založením musíte připravit terén pro trávník. Dobře připravený terén je polovina úspěchu. Pokud chcete, aby vás zelený koberec těšil po mnoho let, tuto fázi práce rozhodně nevynechávejte. I když se to zdá nedůležité, není tomu tak. Je mimo jiné právě na něm, zda se zahrada ( Zahrada a stavebniny ) bude moci v budoucnu pochlubit krásným trávníkem, nebo naopak.
Zelený koberec začněte zakládat až poté, co budou dokončeny všechny ostatní práce, a bude postavena veškerá zahradní architektura.
Jedním slovem, až po tom jak dokončíte aranžování mále architektury, jako je pokládka povrchu tzn. dlažba nebo dlažební kameny, vymezení záhonů a výsadba rostlin. Pamatujte však, že při zakládání trávníku je mladá tráva velmi křehká a náchylná k poškození. Pokud ji chcete chránit, musíte omezit po ni chození na minimum. Šlapání, mačkaní nebo ježdění po mladých stoncích je oslabí a způsobí nenapravitelné škody.
Zakládání trávníku - příprava půdy
Aby tráva krásně rostla a zdobila vaši zahradu, je nutné řádně připravit půdu. Nejlepší směs semen nebo vysoce kvalitní rolovaný travní koberec bude k ničemu, pokud zanedbáte nejdůležitější krok při zakládní trávníku, kterým je příprava půdy. Jaké práce by měly být provedeny? Zde je rychlý návod.
Odstraňte nečistoty a zúrodněte půdu
Chcete-li správně založit trávník, začněte vyčištěním půdy pod trávník. Odstraňte nečistoty, kameny, plevele, větve a listy, které by mohly bránit růstu mladých stonků.
Při přípravě podkladu na trávník zkontrolujte, zda má humózní vrstvu nebo zda ji neobsahuje. V první řadě, zem, na kterou budete sít trávu, musíte pouze překopat, odstranit kameny a plevel. Půdů pro vysetí trávníku je potřeba kypřit do hloubky rýče. Ke kypření půdy můžete také použít kultivátory.
Vyrovnejte zem a zhutněte půdu
Vyrovnejte plochu pod trávník - pomocí hrábí rozdrťte hrudky půdy tak, aby byl celý povrch rovný a bez velkých rýh. Na ploše připravené pro budoucí trávník by neměly být díry nebo hrbolky, které by ztížily sekání a údržbu. Vyrovnejte celou plochu. Toto je velmi důležitá činnost. Malé plochy lze jednoduše několikrát pošlapat - místo vedle místa. Na velkých prostorách je lepší použít profesionální vybavení, např. zahradní válec, který pomůže zhutnit a vyrovnat zem.
Pamatujte na hnojení - jak efektivně připravit substrát
Týden před plánovaným setím trávy celou plochu pohnojte. Použijte malý ruční secí stroj na hnojivo. Důkladně promíchejte vrchní vrstvu půdy s hnojivy, opatrně ji zasypte a poté ji hojně zalijte. Několik dní před plánovaným setím travních semen nebo pokládáním trávního koberce byste měli použít směsná hnojiva obsahující dusík, zvýšené množství fosforu a draslíku.
V případě zakládání trávníku výsevem travních směsí je důležité aplikovat hnojiva ve správných dávkách tzv. startovací hnojiva s doplňkem živin.
Takto připravená půda bude vynikajícím substrátem pro vytvoření trávníku a zajistí plodný výsev.
Dva typy trávníků
Výsev trávníku se nejlépe provádí na jaře nebo na konci léta, kdy je teplo, ale není horko a půda je dostatečně vlhká. V létě také můžete sít trávu, ale aby dobře rostla, musíte ji často zalévat. Při zakládání trávníku výsevem pamatujte na to, že sazenice jsou velmi citlivé na sucho. I krátkodobý nedostatek vody může ji zničit a také veškerou vaši práci. Při zakládání trávníku nezapomeňte vždy jej zalévat a pečovat o něj. Travní koberec je také lépe pokládat na jaře, na konci léta nebo na podzim. Jelikož je travní koberec více mrazuvzdorný než jemné stébla nově klíčící trávy, lze jej pokládat i v listopadu.
Druhy travních směsí - setí semen
Před založením trávníku na zahradě stojí za zvážení, jak jej budeme používat, protože na tom záleží výběr travní směsi. Směsi obsahující travní semena (Travní směsi ) lze rozdělit na:
okrasné - umožňují získat krásné kompozice nebo vhodné pozadí pro květinové záhony, je to jemný a měkký trávník, ale pro krásný vzhled vyžaduje pravidelnou péči, zalévání a časté sekání, netoleruje šlapání,
univerzální - mnohem snazší na údržbu a odolnější vůči pošlapání, dostatečně odolné osivo pro domácí trávníky, jelikož se nejčastěji používá v zahradách,
sportovní - kombinace krásy okrasného trávníku s odolností vůči intenzivnímu používání, bohužel semena sportovních trav jsou dražší než univerzální a vyžadují pečlivější a pravidelnější péči.
ODBORNÍK RADÍ! Je důležité zasít pouze jeden typ travní směsi a doplňovat stávající trávník semeny stejného druhu. Pokud nemůžete koupit stejnou trávní směs, nezapomeňte zvolit trávní směs regenerace nebo dosev. |
Zakládání trávníku ze semen
Semena pro setí trávníku je nejlépe kupovat ve formě hotových travních směsí. Obsahují několik druhů trav, také známých jako travní trávy. Vyberte směs podle využití budoucího trávníku a klimatických a půdních podmínek ve vaší zahradě. Můžete si koupit travní směs pro speciální účely, např. na stinná nebo suchá místa. Tyto druhy budou odolnější a přežijí v obtížnějších podmínkách.
Pamatujte, že vždy stojí za to koupit semena od renomovaných výrobců a zkontrolovat datum použitelnosti směsi.
Zahradní architektura | Zahradní grily | Zahradní nábytek |