Zastřihávání keřů v létě - průvodce o tom, co, jak a kdy se má zastříhavat v létě.
Zastřihávání rostlin je základem jejich péče a prevence proti nemocí. Vynechaní těchto činností v létě, zejména v červenci a srpnu, může mít pro mnoho keřů nežadoucí nasledky.
Živé ploty
V létě nám zastřihávání pomůže především udržet rostliny ve správném tvaru, zastavit jejich nadměrný růst. Obzvlašt v případě živého plotu z keřů.
V letní sezóně je keř potřeba pravidelně sestřihávat pro zachování správného tvaru plotu.
Pro tento účel jsou nejvhodnější ruční a elektrické nůžky na živé ploty. Elektrické nůžky jsou obzvlášť vhodné pro sestřihání větší plochy.
Pokud živý plot tvoří rostliny s velkými listy, např. cesmíny nebo vavříny, je lepší použít zahradnické nůžky (listy řezané nůžkami mohou hnědnout). Letošní přírůstek stříháme ve výšce 2-3 pupenů od začátku výhonku.
Živé ploty které zvoři rostliny s malými listy, např. zimostrázu nebo hlohu, lze stříhat ručními nůžkami s dlouhým čepelem.
Zastřihávání kvetoucích keřů
Pokud má keř květy v koruně musíte být obzvláště opatrní, aby nevyrostl tak vysoko, že květy nebudou vidět. Časně kvetoucí keře je vhodné zastřihávat po odkvětu, nejpozději však v létě. K nim patří trojpuky, zlatice, jasmíny,weigelie, kdoulovce, denivky, bezy.
Některé kvetoucí keře vyžadují pro stimulaci kvetení stříhání. To je případ vistárie: rostlina po ostřihání krásně rozkvete. Mladé výhonky mohou dosáhnout až 2 metry, a pokud nebudou zastřihaný, vytvoří se husty porost. V létě musíte zkracovat všechny výhonky v místě, ze kterého začaly růst na jaře. Vyplatí se to také provést s zimolezy a jasmíny.
Ruční nůžky na stříhání s dlouhými rameny jsou vhodné na zastřihávání jednotlivých výhonů umístěných vysoko. Malé nůžky na stříhání jsou vhodnější na střihání nižších keřů.
Péče o ovocné keře zastřiháváním
Ovocné keře, jako jsou rybíz a angrešt, jsou v létě vystaveny plísňovým chorobám zvaným stříbřitost listů. To vede k odumírání větví. Spory vstupují do rostlin v místě poškození kůry. V létě mista po sanitárním zastříhání rychle uschnou, čímž se sníží riziko infekce rostliny. To je důvod, proč je léto pro tento typ práce vhodný čas.
Keře černého rybízu nesou ovoce na nových výhoncích, proto v létě, po sklizni ovoce, musí být nejstarší a nejhustší výhonky zastřihány. Stačí nechat pár mladých výhonků a nové výrůstky.
Opačně je to s červeným rybízem a angreštem. Ty nesou ovoce ve spodní častí loňských postranních výhonků a na krátkých výhoncích. Proto, abyste zajistili sklizeň, musíte prostříhat nejmladší, letošní přírůstek.
Ostružiny a maliny, které nesou ovoce v létě stříháme po sklizni. Zastřihněte uschlé výhonky těsně nad zemí. Místo nich porostou nové, silné výhonky, na kterých se příští rok objeví ovoce. Ruční nůžky na stříhání jsou pro tuto prací nejvhodnější.
Jak zastříhávat růže?
Růže a jiné kvetoucí keře neochotně otevírají pupeny, když kolem nich jsou odkvetlé květy. Abychom zajistili kvetení, odstraňujeme zvadlé květy. Když kvete celé květenství nebo skupina květin, stříháme výhonky na poloviční délku nebo do místa, ze kterého se objevují nové výhonky nebo poupata. Díky tomu rostliny neztrácejí energii při osevu semen.
Na zastříhávání růží budou užitečné nejen dobré zahradní nůžky, ale také ochranné rukavice.
Letní zastřihávaní je nezbytné, ale provádíme ho pro úplně jiné účely než na jaře. Zahrada vyžaduje práci po celý rok.